Żyjemy w świecie, który jest siecią powiązań aktorów ludzkich i nieludzkich. I choć sam termin – aktorzy nieludzcy – na pierwszy rzut wydaje się dość enigmatyczny, to dotyczy tego, co najbliżej. Drzew, wiatru, dzikich zwierząt, lasów, nieużytków i wszystkiego, co oprócz ludzi kształtuje naszą rzeczywistość. Wpływamy na siebie dzieląc wspólne budynki i przestrzeń publiczną. Mimo tej sąsiedzkości, to nasze ludzkie decyzje determinują to, w jaki sposób funkcjonują wokół nas inni aktorzy. Co możemy zrobić, by ludzie i nieludzie byli częścią społeczności? Czy jest możliwy równościowy model współbycia? Otoczenie Goyki 3 stanie się dla nas terenem poszukiwań i laboratorium, w którym spróbujemy dostrzec i zrozumieć pobliskich aktorów nieludzkich. Poszukamy odpowiedzi na pytania – kim są, czego potrzebują i jak możemy stać się lepszym sąsiedztwem.
27 maja, godz. 11.00 -19.00
w trakcie warsztatów zaplanowaliśmy spacer badawczy
Prowadzenie: Sylwia Bruna, Aleksandra Kulińska, Bartosz Rief
Warsztaty są częścią programu publicznego do wystawy „Rozdział 1: geografie współzależności”
Sylwia Bruna – antropolożka kultury, animatorka społeczno-kulturalna, badaczka. Na co dzień pracuje w Europejskim Centrum Solidarności, gdzie zajmuje się projektami społeczno-kulturalnymi oraz dostępnością dla osób z niepełnosprawnościami. Przestrzeń publiczna (również ta niefizyczna), codzienne praktyki i lokalność w mieście to obszary jej eksploracji i inspiracji. Współtworzy antropologiczne stowarzyszenie – Pracownię Inicjatyw Społecznych DYM.
Aleksandra Kulińska – badaczka trendów. Na co dzień future change analyst w infuture. institute. Odpowiedzialna za opracowywanie koncepcji i realizację projektów i procesów badawczych z obszaru antropologii i jej subdyscyplin, w tym niestandardów badawczych. Tworzy autorskie narzędzia badawcze, które pozwalają spojrzeć szerzej i głębiej. W 2016 roku z grupą znajomych założyła Pracownię Inicjatyw Społecznych DYM, którego celem jest opowiadanie o miejskości i codzienności z perspektywy antropologicznej. Fanka projektowania being-centrycznego.
Bartosz Rief – socjolog, animator społeczny. Pracuje w Europejskim Centrum Solidarności jako starszy specjalista ds. projektów społecznych. Współkoordynuje przestrzeń Solidarność Codziennie skierowaną do organizacji pozarządowych oraz aktywistów i aktywistek społecznych. Zajmuje się wprowadzaniem ekologicznych zmian w instytucji. Stworzył i działał w ramach Alternatywnego Centrum Kultury Zebra. Interesuje się oddolnie tworzonymi miejscami kulturowymi, procesami zmian w miejskich społecznościach i różnorodnością w sąsiedztwach. Wierzy, że można zmieniać świat.