Lokalizacja

 

Art Inkubator powstaje w zabytkowej willi Jünckego przy ul. Goyki 3 w Sopocie. W historycznym pałacyku z 1894 r., z trzypiętrową wieżą widokową, powstaną pracownie: malarskie, graficzne, fotograficzne, biurowe i wielofunkcyjne. Będą one udostępniane artystom na czas realizacji ich projektów. Na parterze budynku powstaną sale wystawiennicze i przestrzenie ekspozycyjne. W piwnicy zaprojektowano pracownię sitodruku, pracownię muzyczną oraz punkt informacji turystycznej. W starym bunkrze natomiast powstanie niewielkie muzeum miejsca, opowiadające historię willi i żyjących tam rodzin.

Art Inkubator, ul. Goyki 3. Wizualizacja: Grupa Projektowo-Inwestycyjna Bass

W dawnej wozowni z oficyną o drewnianym wystroju, wybudowanej w 1903 r., która znajduje się obok willi Jünckego, powstanie natomiast nowoczesna biblioteka, zarządzana przez Bibliotekę Sopocką.

Art Inkubator i Biblioteka otoczone są zabytkowym terenem parkowym. Wszystkie prace renowacyjne wykonywane są ze szczególną dbałością o zachowanie elementów zabytkowych, a ich głównym celem jest przywrócenie blasku temu historycznemu kompleksowi. Cały teren parkowy uzyska nowe funkcje dla mieszkańców Sopotu – spacerowe, wystawiennicze, edukacyjne i artystyczne. Organizowane tam będą również plenerowe wydarzenia artystyczne i warsztatowe.

Zakończenie prac remontowych Art Inkubatora planowane jest na połowę 2021 r. Na obecnym etapie Instytucja wdraża swoje założenia statutowe, organizuje wydarzenia i rezydencje artystyczne w biurze tymczasowym oraz przygotowuje otwarcie siedziby.

Tymczasowe Biuro Art Inkubatora znajduję się w Sopocie przy ul. Sobieskiego 26/4.

 

Foto: Jurek Bartkowski, Fotobank.pl/UMS

Projekt „Adaptacja zabytkowego zespołu willowo – parkowego przy ul. Jakuba Goyki 1-3 oraz części Parku Północnego w Sopocie na potrzeby Art Inkubatora i biblioteki publicznej” dofinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Login to your account below

Fill the forms bellow to register

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist

ZMIEŃ WIELKOŚĆ TEKSTU
ZMIEŃ KONTRAST