Lokalizacja

 

Art Inkubator powstaje w zabytkowej willi Jünckego przy ul. Goyki 3 w Sopocie. W historycznym pałacyku z 1894 r., z trzypiętrową wieżą widokową, powstaną pracownie: malarskie, graficzne, fotograficzne, biurowe i wielofunkcyjne. Będą one udostępniane artystom na czas realizacji ich projektów. Na parterze budynku powstaną sale wystawiennicze i przestrzenie ekspozycyjne. W piwnicy zaprojektowano pracownię sitodruku, pracownię muzyczną oraz punkt informacji turystycznej. W starym bunkrze natomiast powstanie niewielkie muzeum miejsca, opowiadające historię willi i żyjących tam rodzin.

Art Inkubator, ul. Goyki 3. Wizualizacja: Grupa Projektowo-Inwestycyjna Bass

W dawnej wozowni z oficyną o drewnianym wystroju, wybudowanej w 1903 r., która znajduje się obok willi Jünckego, powstanie natomiast nowoczesna biblioteka, zarządzana przez Bibliotekę Sopocką.

Art Inkubator i Biblioteka otoczone są zabytkowym terenem parkowym. Wszystkie prace renowacyjne wykonywane są ze szczególną dbałością o zachowanie elementów zabytkowych, a ich głównym celem jest przywrócenie blasku temu historycznemu kompleksowi. Cały teren parkowy uzyska nowe funkcje dla mieszkańców Sopotu – spacerowe, wystawiennicze, edukacyjne i artystyczne. Organizowane tam będą również plenerowe wydarzenia artystyczne i warsztatowe.

Zakończenie prac remontowych Art Inkubatora planowane jest na połowę 2021 r. Na obecnym etapie Instytucja wdraża swoje założenia statutowe, organizuje wydarzenia i rezydencje artystyczne w biurze tymczasowym oraz przygotowuje otwarcie siedziby.

Tymczasowe Biuro Art Inkubatora znajduję się w Sopocie przy ul. Sobieskiego 26/4.

 

Foto: Jurek Bartkowski, Fotobank.pl/UMS

Projekt „Adaptacja zabytkowego zespołu willowo – parkowego przy ul. Jakuba Goyki 1-3 oraz części Parku Północnego w Sopocie na potrzeby Art Inkubatora i biblioteki publicznej” dofinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Login to your account below

Fill the forms bellow to register

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist