Festiwal Literacki Sopot

W dniach 22-25 sierpnia (czwartek-niedziela) odbędzie się trzynasta edycja Festiwalu Literacki Sopot, który organizowany jest przez Goyki 3 Art Inkubator oraz Miasto Sopot. W tym roku tematem wiodącym będzie literatura i kultura krajów z regionu Morza Bałtyckiego.

Program 2024

Program dla dzieci 2024

 

 

Festiwal Literacki Sopot istnieje od 2012 roku i zawsze odbywa się w drugiej połowie sierpnia. Pierwsza edycja poświęcona była polskiemu reportażowi. Gośćmi festiwalu byli m.in. Filip Springer, Wojciech Tochman, Jacek Hugo-Bader, Mariusz Szczygieł, Magdalena Grzebałkowska, Andrzej Stasiuk.

W 2013 roku festiwal dedykowany był literaturze skandynawskiej, a przede wszystkim tym gatunkom, z których ta literatura słynie, czyli kryminałowi i książce dla dzieci. Gościliśmy m.in.
Þórarinna Eldjárna, Inger Frimansson, Lottę Geffenblad, Åsę Lind, Christera Mjaseta, Moni Nilsson, Eiríkura Örna Norðdahla i Yrsę Sigurdardottir.

W 2014 temat festiwalu – Rosja – wywołał wyjątkowo gorącą atmosferę i żywe dyskusje, które szeroko odbiły się w mediach. Rozmawialiśmy o rosyjskich dysydentach wczoraj i dziś, polityce kulturalnej Rosji oraz o tym, czy Polacy są zakładnikami stereotypów w odniesieniu do Rosji. Naszymi gośćmi byli Jelena Czyżowa, Marina Dawidowa, Jelena Gremina, Aleksandra Marinina, Walerij Paniuszkin, Nina Popowa, Jarosława Pulinowicz, Władimir Sorokin i Iwan Wyrypajew.

W 2015 roku skupiliśmy się na literaturze naszego południowego sąsiada, która cieszy się w Polsce dużym powodzeniem. Odwiedzili nas Petr Blažek, Radka Denemarková, Petra Hůlová, Petr Janyška, Jiří Menzel, Jan Novák, Josef Puzderka, Jaroslav Rudiš, Petr Zelenka i Michael Žantovský. Dyskutowaliśmy, dlaczego literatura czeska tak pociąga Polaków, o nieznanych czeskich mistrzach oraz etyce w polityce w kontekście Karty 77 i Solidarności.

Rok 2016 poświęciliśmy Izraelowi i relacjom polsko-żydowskim, które cały czas wywołują wiele emocji. Rozmawialiśmy m.in. o emigracji 1968 roku oraz filozofii Hannah Arendt, Edith Stein i Simone Weil podczas debaty „Rozum i wiara w mrocznych czasach”. Gościliśmy wówczas Shirę Geffen, Etgara Kereta, Drora A. Mishaniego, Rutu Modan, Jael Neeman, Dorit Rabinyan i Rana Tala.

Szósta edycja festiwalu to spotkanie z ogromem literatury hiszpańskojęzycznej, tworzonej w ponad 20 krajach. Naszymi gośćmi byli Javier Cercas i Almudena Grandes z Hiszpanii, Claudia Piñeiro z Argentyny i Aura Xilonen z Meksyku.

Fot. Bogna Kociumbas-Kos;

Zespół festiwalu: Joanna Cichocka-Gula, Marta Czarnecka, Kamil Antoniuk, Patryk Danielewicz, Joanna Fryda, Mateusz Gierc, Monika Górka, Monika Górska, Michał Jeziorski, Agnieszka Kochanowska, Aleksandra Książkiewicz, Marceli Kulesz, Barbara Lewińska, Weronika Morawiec, Małgorzata Muraszko, Joanna Nawrocka, Magdalena Pierzchała, Agnieszka Rek-Gornowicz, Antoni Siemiński, Kasia Sobczak, Marta Szadowiak, Anita Wasik

 

Literacki Sopot 2018 upłynął pod znakiem literatury i kultury francuskiej, która stała się punktem wyjścia do dyskusji o współczesności z pisarzami, różnych pokoleń, dziennikarzami i myślicielami. Do Sopotu przyjechali m.in. Alain Mabanckou, Pierre Lemaitre, Edouard Louis, Romain Puertolas, David Camus, Ingrid Betancourt. Zapowiedzią ósmej edycji było spotkanie z Zadie Smith.

Tematem wiodącym ósmej edycji była literatura brytyjska, która stała się pretekstem do rozmów o naszej wolności, swobodzie, praw kobiet. Gościliśmy m.in. Sarah Hall, Daisy Jonhson, Sarah Perry, Reni Eddo-Lodge, Charlotte Gordon.

W 2020 roku gościem honorowym była Kanada. W związku z pandemią z kanadyjskimi autorami i autorkami łączyliśmy się online. Wśród gości znaleźli się m.in. Esi Edugyan, Patrick deWitt, David szalay, Madeleine Thien, Michael Crummey. W ramach tej edycji odbyło się także pofestiwalowe spotkanie online z Margaret Atwood.

Gościem honorowym dziesiątej edycji były Włochy. Uczestnicy_czki festiwalu mogli porozmawiać m.in. z Donato Carrisim, Heleną Janeczek, Antonem Scuratim, Domenikiem Starnonem, Antonem Talią, Valerią Parrellą, Nicolą Lagiogią.

W 2022 roku ze swoimi czytelnikam_czkami spotkali się autorzy_ki z Irlandii: Liz Nugent, Louise Nealon, Sebastian Barry, Colum McCann, Lucy Caldwell, Eimear McBride, Emilie Pine.

W 2023 roku tematem wiodącym festiwalu była literatura niemiecka. Do Sopotu przyjechali m.in. Antje Rávik Strubel, Arne Jysch, Harald Jähner, Zsuzsa Bánk.

 

Literacki Sopot to też liczne spotkania z polskimi autorami_kami w stałych pasmach, takich jak (Nie)pamięć, czy Debiuty. Spotkać z literaturą można się w Sopocie w najróżniejszych formach – podczas spektakli teatralnych, czytań i słuchowisk pod hasłem Literacki teatralny, pokazów filmowych podczas Literackiego filmowego czy dzięki przemyślanej ofercie warsztatów w ramach Literackiego dla dzieci i Literackiego dla młodzieży. Od 2021 roku obecna na festiwalu Sztuka jako seria projektów odbywających się od w parku i wokół willi na Goyki 3.

Literacki Sopot ma na celu nie tylko promocję literatury i czytelnictwa, ale przede wszystkim jest doskonałą okazją do spotkań z gośćmi, którzy dzielą się swoją niezwykłą wrażliwością i zmysłem
obserwacji. Organizatorki Festiwalu, dostarczając materiału do przemyśleń, stwarzają okazje, aby w
miejscach nie zawsze konwencjonalnych zastanowić się nad sprawami ważnymi, o których w otaczającej nas rzeczywistości coraz częściej się zapomina.

Więcej o Festiwalu Literacki Sopot: www.literackisopot.pl

 

Login to your account below

Fill the forms bellow to register

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist