Festiwal Literacki Sopot

W dniach 17-20 sierpnia odbędzie się dwunasta edycja Festiwalu Literacki Sopot, który organizowany jest przez Goyki 3 Art Inkubator oraz Miasto Sopot. Każdego roku organizatorzy wybierają jeden kraj, którego literatura jest wiodącym motywem festiwalu. W tym roku jego uczestnicy będą mieli okazję zgłębić niemiecką literaturę i kulturę.

PROGRAM 2023

PROGRAM DLA DZIECI 2023

 

 

Festiwal Literacki Sopot istnieje od 2012 roku i zawsze odbywa się w drugiej połowie sierpnia. Pierwsza edycja poświęcona była polskiemu reportażowi. Gośćmi festiwalu byli m.in. Filip Springer, Wojciech Tochman, Jacek Hugo-Bader, Mariusz Szczygieł, Magdalena Grzebałkowska, Andrzej Stasiuk.

W 2013 roku festiwal dedykowany był literaturze skandynawskiej, a przede wszystkim tym gatunkom, z których ta literatura słynie, czyli kryminałowi i książce dla dzieci. Gościliśmy m.in.
Þórarinna Eldjárna, Inger Frimansson, Lottę Geffenblad, Åsę Lind, Christera Mjaseta, Moni Nilsson, Eiríkura Örna Norðdahla i Yrsę Sigurdardottir.

W 2014 temat festiwalu – Rosja – wywołał wyjątkowo gorącą atmosferę i żywe dyskusje, które szeroko odbiły się w mediach. Rozmawialiśmy o rosyjskich dysydentach wczoraj i dziś, polityce kulturalnej Rosji oraz o tym, czy Polacy są zakładnikami stereotypów w odniesieniu do Rosji. Naszymi gośćmi byli Jelena Czyżowa, Marina Dawidowa, Jelena Gremina, Aleksandra Marinina, Walerij Paniuszkin, Nina Popowa, Jarosława Pulinowicz, Władimir Sorokin i Iwan Wyrypajew.

W 2015 roku skupiliśmy się na literaturze naszego południowego sąsiada, która cieszy się w Polsce dużym powodzeniem. Odwiedzili nas Petr Blažek, Radka Denemarková, Petra Hůlová, Petr Janyška, Jiří Menzel, Jan Novák, Josef Puzderka, Jaroslav Rudiš, Petr Zelenka i Michael Žantovský. Dyskutowaliśmy, dlaczego literatura czeska tak pociąga Polaków, o nieznanych czeskich mistrzach oraz etyce w polityce w kontekście Karty 77 i Solidarności.

Rok 2016 poświęciliśmy Izraelowi i relacjom polsko-żydowskim, które cały czas wywołują wiele emocji. Rozmawialiśmy m.in. o emigracji 1968 roku oraz filozofii Hannah Arendt, Edith Stein i Simone Weil podczas debaty „Rozum i wiara w mrocznych czasach”. Gościliśmy wówczas Shirę Geffen, Etgara Kereta, Drora A. Mishaniego, Rutu Modan, Jael Neeman, Dorit Rabinyan i Rana Tala.

Szósta edycja festiwalu to spotkanie z ogromem literatury hiszpańskojęzycznej, tworzonej w ponad 20 krajach. Naszymi gośćmi byli Javier Cercas i Almudena Grandes z Hiszpanii, Claudia Piñeiro z Argentyny i Aura Xilonen z Meksyku.

Zdjęcie przedsawia grupę osób siedzących na ławce w parkuFot. Bogna Kociumbas-Kos;

Zespół festiwalu: Joanna Cichocka-Gula, Marta Czarnecka, Kamil Antoniuk, Joanna Fryda , Monika Górka, Agnieszka Kochanowska, Bogna Kociumbas-Kos, Aleksandra Książkiewicz, Barbara Lewinska, Weronika Morawiec, Małgorzata Muraszko, Joanna Nawrocka, Magdalena Pierzchała, Agnieszka Rek, Kasia Sobczak, Marta Szadowiak, Anita Wasik

 

Literacki Sopot 2018 upłynął pod znakiem literatury i kultury francuskiej, która stała się punktem wyjścia do dyskusji o współczesności z pisarzami, różnych pokoleń, dziennikarzami i myślicielami. Do Sopotu przyjechali m.in. Alain Mabanckou, Pierre Lemaitre, Edouard Louis, Romain Puertolas, David Camus, Ingrid Betancourt. Zapowiedzią ósmej edycji było spotkanie z Zadie Smith.

Tematem wiodącym ósmej edycji była literatura brytyjska, która stała się pretekstem do rozmów o naszej wolności, swobodzie, praw kobiet. Gościliśmy m.in. Sarah Hall, Daisy Jonhson, Sarah Perry, Reni Eddo-Lodge, Charlotte Gordon.

W 2020 roku gościem honorowym była Kanada. W związku z pandemią z kanadyjskimi autorami i autorkami łączyliśmy się online. Wśród gości znaleźli się m.in. Esi Edugyan, Patrick deWitt, David szalay, Madeleine Thien, Michael Crummey. W ramach tej edycji odbyło się także pofestiwalowe spotkanie online z Margaret Atwood.

Gościem honorowym dziesiątej edycji były Włochy. Uczestnicy_czki festiwalu mogli porozmawiać m.in. z Donato Carrisim, Heleną Janeczek, Antonem Scuratim, Domenikiem Starnonem, Antonem Talią, Valerią Parrellą, Nicolą Lagiogią.

W 2022 roku ze swoimi czytelnikam_czkami spotkali się autorzy_ki z Irlandii: Liz Nugent, Louise Nealon, Sebastian Barry, Colum McCann, Lucy Caldwell, Eimear McBride, Emilie Pine.

Literacki Sopot to też liczne spotkania z polskimi autorami_kami w stałych pasmach, takich jak (Nie)pamięć, czy Debiuty. Spotkać z literaturą można się w Sopocie w najróżniejszych formach – podczas spektakli teatralnych, czytań i słuchowisk pod hasłem Literacki teatralny, pokazów filmowych podczas Literackiego filmowego czy dzięki przemyślanej ofercie warsztatów w ramach Literackiego dla dzieci i Literackiego dla młodzieży. Od 2021 roku obecna na festiwalu Sztuka jako seria projektów odbywających się od w parku i wokół willi na Goyki 3.

Literacki Sopot ma na celu nie tylko promocję literatury i czytelnictwa, ale przede wszystkim jest doskonałą okazją do spotkań z gośćmi, którzy dzielą się swoją niezwykłą wrażliwością i zmysłem
obserwacji. Organizatorki Festiwalu, dostarczając materiału do przemyśleń, stwarzają okazje, aby w
miejscach nie zawsze konwencjonalnych zastanowić się nad sprawami ważnymi, o których w otaczającej nas rzeczywistości coraz częściej się zapomina.

Więcej o Festiwalu Literacki Sopot: www.literackisopot.pl

 

Login to your account below

Fill the forms bellow to register

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist