O nas

Kim jesteśmy

Art Inkubator jest nową samorządową instytucją kultury w Sopocie. Jej podstawowym zadaniem jest prowadzenie działań mających na celu tworzenie i upowszechnianie kultury, edukacja kulturalna i wsparcie środowisk twórczych. Art Inkubator zajmuje się budowaniem sieci współpracy środowisk krajowych i zagranicznych, organizacją  rezydencji artystycznych oraz programów pracy twórczej. Zajmujemy się dokumentowaniem zjawisk towarzyszących życiu kulturalnemu  oraz popularyzacją kultury i historii miasta Sopotu.

O nasO nas
Art Inkubator ma służyć twórcom jako miejsce pracy, miejsce spotkań, ale też miejsce nabywania nowych umiejętności. Wśród oferowanych działań znajdują się: spotkania z gośćmi ze świata, z tutorami, myślicielami, aktywistami, których Art Inkubator zaprasza w swoje progi.

O nasO nas

Goyki 3 Art Inkubator ma swoją siedzibę w zabytkowej willi Jünckego przy ul. Jakuba Goyki 3 w Sopocie. W historycznym pałacyku z 1894 r., z wieżą widokową (dostępną dla zwiedzających), mieszczą się pracownie artystyczne, pomieszczenia biurowe i wielofunkcyjne oraz dwie specjalistyczne pracownie: sitodruku, ciemna. Pomieszczenia udostępniane są artystom na czas realizacji projektów (zgodnie z regulaminami dostępnymi na stronie).

Na parterze budynku znajduje się sala wystawiennicza, przestrzeń ekspozycyjna w zabytkowej sali kominkowej oraz czytelnia, w której można zapoznać się ze zbiorem książek o sztuce (katalog dostępny online). W piwnicy zaprojektowano pracownię sitodruku, pracownię foto(tradycyjna ciemnia) oraz zaplecze kuchenne restauracji. W podziemiach powstaje natomiast powstanie muzeum miejsca, opowiadające historię willi i żyjących tam rodzin w kontekście historii Sopotu, Polski i Europy (możliwość zwiedzania po uprzednim umówieniu się).

Rzut kondygnacji
Budynek otoczony jest zabytkowym parkiem, w którym wszystkie prace renowacyjne wykonane zostały ze szczególną dbałością o zachowanie i pielęgnację niepowtarzalnych i unikatowych elementów zieleni, takich jak bindaż czy bezcenny drzewostan.

W miejscu, gdzie historycznie znajdowała się oranżeria, na odrestaurowanej posadzce powstała Plenerownia (oświetlony plac dla imprez plenerowych).

18 października 2021 roku dyrektorka instytucji podpisała umowę na dzierżawę budynku Goyki 3 wraz z przyległym parkiem.

Zanim do tego doszło, od pierwszych dni działania instytucji (październik 2019) zespół skupiał się na organizacji wydarzeń artystycznych,  przygotowaniem do kolejnego festiwalu Literacki Sopot, współpracą z wykonawcami remontu budynku na Goyki 3.

W tymczasowej siedzibie na ulicy Sobieskiego gościli na spotkaniach z publicznością między innymi: Dorota Kolak, Magdalena Boć, Magdalena Gorzelańczyk.

W czasie izolacji związanej z pandemią instytucja ze szczególną troską zajęła się wspieraniem artystów, realizując projekty dokumentujące ten trudny czas. Efektem jest publikacja „Pomiędzy”, którą można nabyć w naszym sklepie.

Nasi artyści i artystki w ramach rezydencji AiR Goyki 3 w 2021 roku:

Zyta Rudzka, Ada Rączka, Paola Pilnik, Simone Karl

Program rezydencji

Rezydencje odbywające się w ramach AiR Goyki 3 skierowane są do szerokiej grupy artystów. Zapraszamy do dialogu twórców z dziedziny sztuk wizualnych, pisarzy, artystów performatywnych, muzyków oraz osoby zajmujące się popularyzacją nauki – z Polski i zagranicy.

W AiR Goyki 3 interesuje nas proces twórczy i dialog z artystami. Kieruje nami krytyczna refleksja nad współczesnym światem i społeczeństwem. Nie określamy rezultatu końcowego, nie narzucamy tematu. Wspieramy działania przemyślane, projekty skupione na poszukiwaniach, które biorą pod uwagę miejsce swojej realizacji, tj. miasto Sopot oraz przestrzeń Art Inkubatora oraz takie, które zakładają budowanie relacji z ludźmi i otoczeniem. Poprzez zapraszanie na rezydencje twórców z pogranicza różnych dziedzin, mamy nadzieję na sieciowanie środowisk współpracy i rezultatów w postaci multidyscyplinarnych projektów.

W ramach rezydencji artystycznej Art Inkubator zapewnia rezydentom:

  • pracownię w siedzibie Art Inkubatora
  • opiekę kuratorską w czasie trwania rezydencji artystycznej
  • budowanie kontaktów rezydenta z lokalną sceną artystyczną, organizację spotkań oraz wizyt w instytucjach zgodnych z profilem działalności artystycznej rezydenta
  • zakwaterowanie w Sopocie dla dwóch osób na okres rezydencji artystycznej odbywającej się w miesiącach kwiecień – czerwiec,
  • pokrycie kosztów realizacji projektu do kwoty 8000 zł brutto w przypadku rezydencji odbywającej się w miesiącach wrzesień – listopad;

Czas trwania rezydencji to dwa miesiące i w tym czasie rezydenci zobowiązani są do pobytu i realizowania działalności artystycznej w Sopocie.

Osoby, którym przyznano rezydencję artystyczną będą zobowiązane do zorganizowania minimum jednego spotkania otwartego dla publiczności, nawiązującego do ich twórczości artystycznej.

Art Inkubator nie pokrywa kosztów podróży rezydentów.

Art Inkubator nie pobiera opłaty  za udział w programie rezydencji artystycznych.

Kontakt w sprawie programu rezydencji: air@goyki3.pl

 

 

Galeria

Loga

Login to your account below

Fill the forms bellow to register

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist