O nas

Kim jesteśmy

Art Inkubator jest nową samorządową instytucją kultury w Sopocie. Jej podstawowym zadaniem jest prowadzenie działań mających na celu tworzenie i upowszechnianie kultury, edukacja kulturalna i wsparcie środowisk twórczych. Art Inkubator zajmuje się budowaniem sieci współpracy środowisk krajowych i zagranicznych, organizacją  rezydencji artystycznych oraz programów pracy twórczej. Zajmujemy się dokumentowaniem zjawisk towarzyszących życiu kulturalnemu  oraz popularyzacją kultury i historii miasta Sopotu.

O nasO nas
Sopocki Art Inkubator ma służyć młodym twórcom jako miejsce pracy, miejsce spotkań, ale też miejsce nabywania nowych umiejętności. Wśród oferowanych działań znajdują się: spotkania z innymi artystami, gośćmi ze świata, z tutorami, myślicielami, aktywistami, których Art Inkubator zaprasza w swoje progi.

Dołożymy wszelkich starań, aby Sopocki Art Inkubator był instytucją kultury prototypową w skali Polski. Jej charakter ma kształtować zarówno historia miejsca, jak i środowisko w jakim funkcjonuje i się rozwija. Nie ma lepszej przestrzeni dla wspomagania działań artystów, kojarzenia artystów z lokalną społecznością i eksportowania w świat nowych idei niż Sopot.

O nasO nas

Nigdy nie rezygnuj z czegoś, o czym nie możesz przestać myśleć nawet na jeden dzień’’

Jesteśmy pewni, że jako osoby tworzące Art Inkubator, możemy w pełni podpisać się
pod tym zdaniem Winstona Churchilla.
Naszym celem jest stworzenie miejsca wspierającego wszelkie przejawy artystycznej
ekspresji, otwarcie się na nowe idee i formy komunikacji.
Dążymy do ukształtowania sprawnie funkcjonującego programu rezydencyjnego
oraz nawiązania partnerstw z polskimi i europejskimi instytucjami prowadzącymi
podobną działalność.
Zależy nam na zbudowaniu jak najszerszej platformy współpracy bazującej na
wspólnym doświadczeniu, poszukiwaniu odmienności i pełnej akceptacji dla różnorodności.
’Quisque pro omnibus’’/ Każdy za wszystkich – Stefanie Zweig z książki „Nigdzie w Afryce”

Joanna Cichocka- Gula – dyrektor Goyki 3 Art Inkubatora

Art Inkubator powstaje w zabytkowej willi Jünckego przy ul. Goyki 3 w Sopocie. W historycznym pałacyku z 1894 r., z trzypiętrową wieżą widokową, powstają pracownie: malarskie, graficzne, fotograficzne, pomieszczenia biurowe i wielofunkcyjne. Pomieszczenia zostaną udostępnione artystom na czas realizacji ich projektów.

Na parterze budynku powstaną sale wystawiennicze i przestrzenie ekspozycyjne. W piwnicy zaprojektowano pracownię sitodruku, pracownię muzyczną oraz punkt informacji turystycznej. W starym bunkrze natomiast powstanie niewielkie muzeum miejsca, opowiadające historię willi i żyjących tam rodzin.

Rzut kondygnacji
Budynek otoczony jest zabytkowym parkiem, w którym wszystkie prace renowacyjne wykonywane są ze szczególną dbałością o zachowanie i pielęgnację niepowtarzalnych i unikatowych elementów zieleni, takich jak bindaż czy pomniki przyrody. Kiedy zakończą się prace, mające przywrócić blask otoczeniu kompleksu, powrócimy do organizowania plenerowych wydarzeń artystycznych i spacerów.

Zakończenie prac remontowych Art Inkubatora planowane jest na koniec 2020 r. Na obecnym etapie Instytucja wdraża swoje założenia statutowe, organizuje wydarzenia i rezydencje artystyczne w biurze tymczasowym.

Tymczasowe biuro Art Inkubatora znajduje się w Sopocie przy ul. Sobieskiego 26/4., Polska

Strona internetowa instytucji zmieniła się w platformę, za pomocą której artyści mogą komunikować się z publicznością, publikować projekty stworzone w czasie izolacji, komentować, nawiązywać partnerstwa, otrzymywać pomoc. Na stronie ukazały się teksty mn.: Doroty Nieznalskiej, Joanny Rusinek, Anny Królikiewicz, Jakuba Staruszkiewicza, Anny Baumgart, Zofii Krawiec, Anny Reinert i wielu innych.

Program rezydencji

Rezydencje odbywające się w ramach AiR Goyki 3 będą skierowane do szerokiej grupy artystów, zapraszając do dialogu twórców z dziedziny sztuk wizualnych, pisarzy, artystów performatywnych, muzyków oraz osoby zajmujące się popularyzacją nauki – z Polski i zagranicy – i polegać będą na wspieraniu działań rezydentów w przestrzeni Art Inkubatora.

W AiR Goyki 3 interesuje nas proces twórczy i dialog z artystami. Kieruje nami krytyczna refleksja nad współczesnym światem i społeczeństwem. Nie określamy rezultatu końcowego, nie narzucamy tematu. Wspieramy działania przemyślane, projekty skupione na poszukiwaniach, które biorą pod uwagę miejsce swojej realizacji, tj. miasto Sopot oraz przestrzeń Art Inkubatora oraz takie, które zakładają budowanie relacji z ludźmi i otoczeniem. Poprzez zapraszanie na rezydencje twórców z pogranicza różnych dziedzin, mamy nadzieję na sieciowanie środowisk współpracy i rezultatów w postaci multidyscyplinarnych projektów.

W ramach rezydencji artystycznej Art Inkubator zapewnia rezydentom:

  • pracownię w siedzibie Art Inkubatora
  • opiekę kuratorską w czasie trwania rezydencji artystycznej
  • budowanie kontaktów rezydenta z lokalną sceną artystyczną, organizację spotkań oraz wizyt w instytucjach zgodnych z profilem działalności artystycznej rezydenta
  • zakwaterowanie w Sopocie dla dwóch osób na okres rezydencji artystycznej odbywającej się w miesiącach kwiecień – czerwiec,
  • pokrycie kosztów realizacji projektu do kwoty 8000 zł brutto w przypadku rezydencji odbywającej się w miesiącach wrzesień – listopad;

Czas trwania rezydencji to dwa miesiące i w tym czasie rezydenci zobowiązani są do pobytu i realizowania działalności artystycznej w Sopocie.

Osoby, którym przyznano rezydencję artystyczną będą zobowiązane do zorganizowania minimum jednego spotkania otwartego dla publiczności, nawiązującego do ich twórczości artystycznej.

Art Inkubator nie pokrywa kosztów podróży rezydentów.

Art Inkubator nie pobiera opłaty  za udział w programie rezydencji artystycznych.

Rozpoczęcie drugiego naboru na rezydencje w ramach AiR Goyki 3 planowane jest na październik 2021. 

Kontakt w sprawie programu rezydencji: air@goyki3.pl

Goyki 3 Art Inkubator
Siedziba tymczasowa
ul.Sobieskiego 26/4, 81 – 781 Sopot, Polska
Tel.: + 48 58 691 56 82

Do pobrania:
Prezentacja – GOYKI 3 ART INKUBATOR

Galeria

Loga

Login to your account below

Fill the forms bellow to register

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist

ZMIEŃ WIELKOŚĆ TEKSTU
ZMIEŃ KONTRAST