Zapraszamy na czytanie performatywne „Tak jak wszystkie śmiałe dziewczyny” Tanji Šljivar (tłum. Gabriela Abrasowicz) w reżyserii Piotra Jankowskiego.
W czytaniu udział wezmą: Julita Bożewicz, Sandra Bożewicz, Ola Dziewit, Anita Kostyńska, Anna Piotrowska, Julia Ostaszewska, Ewelina Stańczyk, Marta Jankowska, Jan Popis.
Dramat powstał w oparciu o autentyczne wydarzenia z Bośni i Hercegowiny, gdzie ze szkolnej wycieczki 7 uczennic w wieku 13 lat wróciło w ciąży i zostały zmuszone do aborcji.
7 scen,
7 monologów,
7 bohaterek tego zdarzenia, które dostały głos, a który w rzeczywistości nie był im dany.
Zdecydowano za te Dziewczyny.
Zdecydowano o ich przyszłości.
Zamiast wsparcia i pomocy zostają odrzucone.
Dziewczynki, a niebawem kobiety opowiadają sobie o odchudzaniu, ubraniach, pornografii, o babci, o aborcji, o szkolnej wycieczce, o selfie, o sprawach ważnych, a nie mówią kto i dlaczego im To zrobił.
Po czytaniu odbędzie się spotkanie „Jak opowiadać w dramacie o doświadczeniu skrzywdzenia”. Z Piotrem Jankowskim i Kubą Zubrzyckim porozmawia Joanna Cichocka Gula.
Kuba Zubrzycki jest absolwentem wydziału reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi. Autor scenariuszy, reżyser filmowy. Reżyserował w Teatrze Powszechnym w Łodzi, oraz Teatrze im. Szaniawskiego w Wałbrzychu. Półfinalista Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2021 za tekst „Ósmy.Trzeci”. Jego tekst o problemach polskiej psychiatrii na oddziałach młodzieżowych pt. „Srebro”(ZERO) został opublikowany w miesięczniku Dialog 5/2021. Stypendysta miasta Gdańska, Sopotu, oraz Marszałka Województwa Pomorskiego w dziedzinie kultury. Stypendysta Ministra Kultury. Słuchacz Szkoły Teatru Iwana Wyrypajewa. Uczestnik drugiej edycji kursu: Teatr- sztuka społeczna; dla osób chcących pracować z grupami zagrożonymi wykluczeniem. Prowadził zajęcia teatralno- filmowe w ośrodku leczenia uzależnień Monar, oraz w Zakładzie Poprawczym w Gdańsku. Od 2022 doktorant w Szkole Doktorskiej PWSFTViT w Łodzi.
Piotr Jankowski, aktor teatralny, filmowy oraz reżyser, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie.
Znany ze scen Teatru Narodowego w Warszawie („Noc listopadowa” Wyspiańskiego w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego i „Na czworakach” Różewicza w reżyserii Kazimierza Kutza), Teatru Wybrzeże w Gdańsku, gdzie grał w „Beczce prochu” i „Czułostkach” Grażyny Kani, „Mewie” Czechowa i „Matce” Witkacego Grzegorza Wiśniewskiego, w pierwszej sztuce Pawła Demirskiego „From Poland with love” w reż. Michała Zadary. Grał u Krzysztofa Babickiego Don Carlosa i Saida w „Parawanach” Geneta. Grał u Kotańskiego w „Spaleniu Matki” i „Loretta” i u Moniki Pęcikiewicz w „Tytusie Andronikusie” Szekspira. Grał Poetę w „Welelu” Wyspiańskiego u Rudka Zioło. Zagrał również w „Burzy” Szekspira w Teatrze Polskim w Bydgoszczy i główną rolę Leopolda Blooma w spektaklu „Ulisses” w Teatrze Polskim w Poznaniu w reżyserii Mai Kleczewskiej. Gra w serialach telewizyjnych u m.in. Macieja Pieprzycy, Filipa Zylbera, Natalii Korynckiej Gruz. Zagrał główną rolę w filmie Małgorzaty Szumowskiej „Szczęśliwy człowiek”. Nie jest związany z żadnym teatrem, współpracuje z Gdyńskim Centrum Kultury, gdzie występuje w przedstawieniach: „Psiunio” i „Konsternacja” w reż. G. Chrapkiewicza. Tam wyreżyserował „Ożenek” Gogola, w którym zagrali studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku. Z przyjaciółmi: Gosią Brajner i Marcinem Nenko zrobili spektakl „Ćwiczenia stylistyczne” Raymonda Queneau- „Teatralny koncert na trzy głosy”. Był wykładowcą wydziału wokalno-aktorskiego na Akademii Muzycznej w Gdańsku. Studenci Akademii Muzycznej pod jego opieką stworzyli spektakle dyplomowe na podstawie min: „Wesela” Wyspiańskiego, „12 Gniewnych ludzi”, „Układu” Kazana, „Samobójcy” Erdmana, „Kochanka” Pintera. Ze studentami Akademii Muzycznej w Gdańsku i studentami Studium Wokalno-Aktorskim im. D. Baduszkowej w Gdyni zrealizował spektakl „Experyment” na podstawie głośnego więziennego eksperymentu Philipa Zimbardo. Za reżyserię tego spektaklu dostał Nagrodę Prezydent Miasta Gdańska. Spektakl „Experyment” dostał się do programu TEATR POLSKA 2022r.
Joanna Cichocka-Gula – Dyrektorka Goyki 3 Art Inkubatora, absolwentka Wydziału Radia i Telewizji na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Po studiach pracowała w Studio Filmowym im. Karola Irzykowskiego. W latach 1988-2010 była dziennikarką TVP Gdańsk. Reżyserowała filmy dokumentalne o sztuce, była redaktorką odpowiedzialną za produkcję spektakli Teatru TV. Pełniła funkcję szefowej Redakcji Kulturalnej i Teatru Tv. Odbyła staże w telewizji Arte oraz innych francuskojęzycznych stacjach telewizyjnych oraz telewizji BBC. Od 2010 do 2019 roku pełniła funkcję v-ce Prezydentki Sopotu odpowiedzialnej za kulturę, edukację i pomoc społeczną.