Inne Rytmy: Sopot. Wystawa Julii Sokolnickiej i performance Anny Steller
Wernisaż: 24 września, godzina 19.00
Wystawa: 25.09 – 10.10. 2021
Performance Anny Steller: 30.09
Kuratorka: Weronika Morawiec
24 września o godzinie 19, w przestrzeni wystawienniczej Goyki 3 Art Inkubatora zaingurowana zostanie wystawa artystki i badaczki Julii Sokolnickiej.
Od 2016 roku Sokolnicka tworzy prace wideo, instalacje audiowizualne i interwencje oraz warsztaty pod wspólny szyldem projektu Choreografie Społeczne, w którym zajmuje się konfrontacjami w przestrzeni publicznej i językiem gestów w kontekście społeczeństw wielokulturowych. Prace z tej serii pokazywała między innymi w Berlinie (Forecast Forum w HKW 2017), Kassel (Galerie Feiertag 2017), w Tunisie (Interference Festival 2018), Hildesheim (Transeuropa Festival 2018) oraz kilkukrotnie w Amsterdamie.
Podczas pracy w Sopocie Sokolnicka koncentrowała się na ulicy Monte Cassino i relacji między mieszkańcami, a turystami. Jej praktyka, oparta na badaniu artystycznym, uwzględnia głównie pracę z filmem. Materiały zebrane podczas dwóch wizyt badawczych i miesięcznej rezydencji złożyły się na cykl esejów, wywiadów z mieszkańcami, pracę wideo i obiekt z instalacją dźwiękową. W swoich działaniach Sokolnicka często współpracuje z lokalnymi artystami. Jednym z elementow wystawy będzie instalacja opracowana wraz z gdyńskim artystą dźwiękowym Michałem Jeziorskim, oparta o nagrania terenowe z Sopotu.
Wydarzenia towarzyszące
30.09 czwartek
godzina 19 oprowadzanie po wystawie z Julią Sokolnicką i Weroniką Morawiec
godzina 20 Performace Anny Steller „Rusałki”
Steller w swym performensie „Rusałki” odnosi się bezpośrednio do figury z mitologii słowiańskiej przenosząc ją na grunt współczesnej turystyki i umiejscawiając postać rusałki w kontekście wakacyjnych rytuałów. Te rytuały często są wyobrażoną świętością tego, jak „powinny” wyglądać wakacje, czas wolny, kurort, który gości przybyszów z zewnątrz. Rusałki to efekt zanurzenia, spotkania w sobie tej części, która patrzy z wysoka, na tę, która dołącza do tłumu, bo w jakimś spotkaniu dzieli z nim tkankę narodową, społeczną, historyczną, kulturową. Rusałki to także próba wyniesienia postaci postrzeganej przez cielesność, zmysłowość, ku czemuś duchowemu, przeżyciu bliskiemu ekstazy.
Więcej o projekcie Inne Rytmy https://goyki3.pl/2021/02/19/inne-rytmy/
Kuratorem projektu „Inne Rytmy“ jest Weronika Morawiec.
Projekt wyprodukowany przez Goyki 3 Art Inkubator, produkcja: Kasia Sobczak
Dofinansowany przez Stimulerings Fonds, EU-Japan Fest Japan Committee, Miasto Sopot, noks collective
Organizacja wernisażu oraz zwiedzania wystawy zostaną dostowane do aktualnych wymagań sanitarnych.