Chcesz wraz z zawodowymi aktorami przeczytać fragment „Boskiej komedii” Dante Alighieriego (w przekładzie Edwarda Porębowicza)?
Do 16 lipca zgłoś swój udział w wyjątkowym wydarzeniu, które odbędzie się podczas festiwalu Literacki Sopot. W podróży ulicami Sopotu przejdziemy w niedzielę 22 sierpnia przez poszczególne kręgi Piekła, Czyśćca i Nieba. Całość wyreżyseruje Radek Stępień.
Zapisy: https://app.evenea.pl/event/czytanie-boskiej-komedii/
„On to rzekł, czy rzekł księżyc, czy woda to rzekła,
Padłem, głowę ukrywszy rękami obiema:
„Nie ma nieba i ziemi, otchłani, ni piekła,
Jest tylko Beatrycze. I właśnie jej nie ma”.
/J. Lechoń, „Spotkanie”
Ostatnie lata każą nam gruntownie zredefiniować czym są dziś poszczególne kręgi Piekła, Czyśćca i Nieba – wszyscy przecież czujemy, że zarówno dawne grzechy, jak i dawne cnoty mogą nas zaprowadzić w zupełnie inne miejsca, niż te, które zwiedził Dante. Dla współczesnego czytelnika niezbędna wydaje się weryfikacja tego, kto dziś powinien być palony wiecznym ogniem, a kto zasłużył na przebywanie w mistycznej róży.
Podróż, którą bohater „Boskiej komedii” odbywa po zaświatach, to akt, w którym zdobywa pełną wiedzę na temat świata i siebie samego. Czy jednak zdobycie takiej wiedzy jest dziś w ogóle możliwe? W naszej wędrówce po meandrach największego dzieła średniowiecza ujrzymy zarówno dzisiejsze ekwiwalenty dantejskich scen, jak i spróbujemy się zastanowić nad celem drogi, którą każdy z nas odbyć musi w połowie swojego życia.
Radek Stępień (ur. 1993) reżyser i dramatopisarz, pedagog Wydziału Reżyserii AST w Krakowie. Debiutował PANNĄ JULIĄ Augusta Strindberga w Teatrze Ludowym w Krakowie (2018), czym rozpoczął współpracę z Konradem Hetelem (HAMLET Wyspiańskiego w Teatrze Słowackiego, ŚMIERĆ KOMIWOJAŻERA Arthura Millera w Teatrze Wybrzeże, KTO ZABIŁ KASPARA HAUSERA w łódzkim Teatrze Jaracza, SŁOWACKI UMIERA w Teatrze Starym, STUDIUM O HAMLECIE w AST, MATKA Witkacego w poznańskim Teatrze Nowym). Uczestnik rezydencji artystycznych m.in. Sopot Non Fiction 2018. Laureat m.in. Nagrody im. Leona Schillera w 2019 roku. Był asystentem m.in. Krystiana Lupy, współpracował z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego i Ośrodkiem Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. Urodzony w Pionkach, na stałe mieszka w Krakowie.