12 marca (czwartek) o godz. 19.00 zapraszamy na czytanie performatywne „Krótkiej wymiany ognia” Zyty Rudzkiej w wykonaniu Małgorzaty Brajner.
Tymczasowa siedziba Art Inkubatora, ul. Sobieskiego 26/4. Wstęp wolny.
Zyta Rudzka jest pisarką, poetką i dramatopisarką. Jej debiutancka powieść „Białe klisze” uhonorowana została nagrodą im. Stanisława Piętaka. Inne powieści autorki to m.in. „Mykwa” (1999), „Dziewczyny Bonda” (2004) i „Ślicznotka doktora Josefa” (2006). Sztuka „Cukier Stanik” według jej scenariusza zdobyła prestiżową Gold Remi na Worldfest Independent Festival w Houston. Laureatka Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej za dramat „Zimny Bufet”. Twórczość Zyty Rudzkiej przetłumaczona została na język niemiecki, rosyjski, chorwacki, włoski, czeski i francuski.
„Krótka wymiana ognia” to przepełniona ironią oraz błyskotliwym humorem opowieść o kobiecie, której ciało, bez jej zgody, postanowiło się zestarzeć. Dawni wielbiciele, byli mężowie, postać matki powracają w groteskowych wizjach bohaterki, która rozpatrując swoje klęski, pozostaje wierna dewizie – „Kiedy jest smutno, to niech będzie chociaż wesoło”.
Opowieść zaczyna się na pozór zwyczajnie. Któregoś dnia Romę Dąbrowską, starą poetkę, zaczepia na przystanku młody mężczyzna. Krótkie spotkanie staje się dla niej bolesnym odkryciem – uświadamia sobie, że jej życie erotyczne dobiegło już końca. Odtąd Roma rozpoczyna swój życiowy bilans miłosny: wydobywa z pamięci krótkie chwile namiętności i miłosne wspomnienia. Powoli odkrywa siebie w różnych rolach: córki, żony, pisarki i matki. Wspominając dawne miłostki, zastanawia się, co stało się z jej genialną córką, która pewnego dnia ją opuściła. Odnalezienie jej stanie się dla Romy równie istotne, jak odpowiedź na pytanie, kim właściwie jest ona sama – i kim są dla niej ludzie spotkani niegdyś na życiowej drodze.
Małgorzata Brajner jest absolwentką PWST w Krakowie. Od 1998 roku aktorka Teatru Wybrzeże. Dwukrotna laureatka Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego. W 2002 otrzymała ją w kategorii najlepsza rola żeńska za grę w spektaklu Noże w kurach w reżyserii Rudolfa Zioło. Rok później otrzymała Nagrodę Teatralną za role w spektaklach: Beczka prochu i Monologi waginy. W teatrze współpracowała z takimi reżyserami, jak: Krzysztof Nazar, Rudolf Zioło, Grzegorz Chrapkiewicz, Grażyna Kania, Marcin Liber, Ewelina Marciniak, Remigiusz Brzyk, Krystyna Janda, Adam Orzechowski, Jan Klata. Od 2016 r. współpracuje z Teatrem Polonia w Warszawie. Jako animatorka kultury zainicjowała i prowadziła cykliczne spotkania dla dzieci Gdańsk czyta dzieciom, które odbywały się w latach 2013–2015 w Nadbałtyckim Centrum Kultury oraz powstanie spektaklu Ćwiczenia stylistyczne, Raymonda Queneau w teatrze BOTO w Sopocie, w 2016 r. Reżyseruje czytania performatywne.