Goyki 3 Art Inkubator zaprasza na dyskusję z udziałem dr hab. Iwony Kurz, autorki raportu „Powrót centrali, państwowcy wyklęci i kasa”..
Jak zmieniały się stanowiska polskich rządów po 1989 roku na temat kultury? Czy polska polityka kulturalna zmierza w jakimś kierunku? Jak przyczynia się do tego „dobra zmiana” i jaką funkcję w zamyśle jej działania powinna pełnić kultura?
Porozmawiamy o zaskakującej spójności ideowej i podatności społeczeństwa na ruchy w obrębie kultury. Jak splatają się z nią wartości narodowe, religijne i obyczajowe, a także jak przez ostatnie lata poprzez kulturę kształtowana była polityka historyczna.
Spotkanie odbędzie się 27 lutego, o godz. 18.00, w tymczasowej siedzibie Goyki 3 Art Inkubatora, ul. Sobieskiego 26/4 Sopot.
Wstęp wolny.
Raport dostępny na stronie: https://krytykapolityczna.pl/file/sites/4/2017/10/Dobra-zmiana-w-kulturze_Raport_Kurz_OST.pdf
Dr hab. Iwona Kurz, redaktorka pisma Widok. Teorie i Praktyki Kultury Wizualnej. Historyczka nowoczesnej kultury polskiej, badaczka kultury wizualnej, filmoznawczyni, od 2016 roku dyrektorka Instytutu Kultury Polskiej UW. Współpracuje z Zespołem Kultury XIX wieku i Zespołem Badań Pamięci o Zagładzie. Zajmuje się historią nowoczesnej kultury polskiej ujmowanej przez pryzmat obrazu, antropologią kultury wizualnej oraz problematyką ciała i gender.
Jakub Knera, dziennikarz, kurator, socjolog. Autor strony noweidzieodmorza.com poświęconej muzyce. Współpracuje z Tygodnikiem „Polityka”, Magazynem „Szum” i Radiowym Centrum Kultury Ludowej. Współtworzy Fundację Palma, z którą organizuje m.in. Noc Wrzeszcza, projekt Zatoka – autorskie pamiątki, Instytut Langfuhr i Gdańską Szkołę Szyldu. Współtwórca raportów przy Gdańskim Obserwatorium Kultury. W 2015 nominowany do tytułu Kulturysta Roku w plebiscycie Radiowej Trójki.