Przyjdź, zatrzymaj się w pędzie codzienności, wyłącz się z online, włącz się na bycie tu i teraz wszystkimi zmysłami i zadbaj o swój dobrostan. W dobie wielu dystraktorów, przebodźcowania informacyjnego, braku ciszy proponujemy cykl spotkań w cyklu „Regeneracja zmysłów”. W parku na Goyki, a w przypadku złej pogody, w willi #Goyki3, o zmysłach opowiedzą znawczynie tematu:
22.05 (środa), godz. 18.00 – Aleksandra Kulińska
Czy słyszałaś_eś kiedyś takie słowo jak „dobrostan”? Nie. Chodzi o dobry stan?
Nasz świat to świat polikryzysu – w jednym czasie mamy do czynienia z kryzysem klimatycznym, geopolitycznym, zdrowotnym, kryzysem relacji i zaufania. Dodatkowo żyjemy w czasach tzw. techceleration, czyli momencie, w którym rozwój technologii jest szybszy niż nasza zdolność ich przyswajania. Życie w tak niepewnej, zmiennej, kruchej i pełnej wyzwań rzeczywistości wymaga od nas traktowania dobrostanu jako kompetencji, która pomaga nam adaptować się, efektywnie działać i budować odporność w dynamicznie zmieniającym się świecie.
5.06 (środa), godz. 18.00 – dr Joanna Jurga
Zmysły w służbie dobrostanu.
Pięć? A może dziesięć, a może więcej? Ile tak naprawdę mamy zmysłów, dzięki którym poznajemy otaczający nas świat? Czy wzrok króluje nad wszystkimi, czy może dotyk skrywa nieodgadnione sekrety? Dlaczego w pracy twórczej stosujemy podwójne standardy – inne względem zleceniodawcy, a inne względem siebie (zapominając np. o śnie)? Czyli po prostu – co zrobić, by żyć bardziej w zgodzie z naszymi organizmami.
10.07 (środa), godz. 18.00 – dr Anna Antonina Nogaj
O sile oddziaływania muzyki na umysł i życie człowieka
Co takiego jest w muzyce, że wpływa na mózg, ciało i emocje? Czy może zmienić nasze zachowania? Czy muzyka jest lekiem na całe zło? Dlaczego w muzyce potrzebna jest cisza? Muzyka ma w sobie wiele warstw, które wpływają na organizm człowieka. Potrafi trwale wpływać na zmiany neuroanatomiczne. Wspomaga rozwój zmysłu słuchu już od okresu prenatalnego. Rozwija potencjał umysłowy ludzi w każdym wieku. Ale szczególnie wspomaga proces uwrażliwiania artystów i artystek.
1.08 (czwartek), godz. 18.00 – prof. dr hab. Anna Królikiewicz
Smak – etiudy. O regeneracji zmysłu smaku.
A gdyby dać sobie kolejną szansę i mieć ciało tylko do przeżywania odzyskanych doznań, a nie do serwisowania świata, świadczenia usług, do wydajności i skuteczności. stopami poczuć szorstkie igliwie, być fakirem na szyszkach, zgnieść jagody, brać do ust poziomki i prostując się z pochylenia zdać sobie sprawę, że smakują tak intensywnie, jak dotąd nieznane. przegarniać palcami wodę i płynąć przez jej gęsty aksamit. Widzieć nie oceniającym, chłodnym wzrokiem, a patrzeniem z serca i brzucha: z garnka życia.
3.08 (sobota), godz. 10.00-13.00 – Magdalena Świerczyńska-Dolot, Kinga Sygizman
Otwórz uszy. Warsztaty z aktywnego słuchania z Fundacją Audionomia, realizowane w ramach Brasswood Fest.
Słuch jest pierwszym zmysłem, jakim odbieramy rzeczywistość, już w łonie matki. Ale po narodzinach słuchanie zaczyna przegrywać z wizualną percepcją świata. Działania Fundacji Audionomia mają na celu zwrócenie uwagi na to, że słuchanie świata jest tak samo ważne, jak widzenie, dotykanie. Pragniemy uświadomić potrzebę edukacji dźwiękowej i propagowania uważnego słuchania. Głębokie słuchanie leży u podstaw relacji międzyludzkich, buduje nasze połączenie ze światem zewnętrznym, ale i z nami samymi. Proponowane przez nas warsztaty mają na celu ukazanie, jak ważne jest odbieranie świata zmysłem słuchu.
Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: https://app.evenea.pl/event/otworzuszy2024/
4.09 (środa), godz. 18.00 – dr Matylda Gerber
Czym tak naprawdę jest intuicja?
Intuicja nie jest niczym nadprzyrodzonym, można ją badać naukowo i fizycznie uchwycić. Każdy może mieć jednocześnie dobrą i złą intuicję, wszystko zależy od tego w jakich sytuacjach z niej korzystamy i jak ją pielęgnujemy. Na szczęście tego wszystkiego można się nauczyć, a sama już świadomość tego czym jest intuicja i w jaki sposób funkcjonuje, pozwala nam dużo skuteczniej z niej korzystać.
Zamiast streamingu notatki graficzne z prelekcji wykona na żywo Vitia Hoffmann.
Wstęp wolny
Docelowo w cyklu, oprócz wykładów, odbędą się także warsztaty oraz badanie dobrostanu sektora kreatywnego w Polsce. Zainteresowanych_ne współpracą zapraszamy do kontaktu: biuro@goyki3.pl
Koncepcja i koordynacja: Marta Szadowiak
Aleksandra Kulińska – future change analyst w infuture.institute. Badaczka trendów, twórczyni strategii długoterminowych dla globalnych marek i organizacji. W instytucie odpowiedzialna za opracowywanie koncepcji i realizację projektów badawczych z obszaru antropologii i jej subdyscyplin, w tym niestandardów badawczych. Fanka projektowania being-centrycznego, uwzględniającego potrzeby ludzi i aktorów nie-ludzkich.
dr Joanna Jurga – neuroarchitektka, badaczka, wykładowczyni, mówczyni. Założycielka A/Typical Institute of Space. Prawie 20 lat doświadczenia w pracy projektowej i 7 lat w badawczej. Tworzy miejsca do życia i pracy. Autorka obiektów i koncepcji kreatywnych, projektowała przestrzenie dla światowych marek, m.in. Ikea i Chantelle. Współpracuje z instytucjami naukowymi i artystycznymi (Instytut Wzornictwa Przemysłowego, infuture.institute, Łódź Design Festival). Wykłada w School Of Form na Uniwersytecie SWPS. Właścicielka mózgu, który ciągle gna.
W głowie siedzi jej: przyszłość, kosmos i poczucie bezpieczeństwa. Autorka podcastu #bezpiecznik oraz książki „Szałas na hałas”.
dr Anna Antonina Nogaj – jest psycholożką oraz skrzypaczką. Specjalizuje się w psychologii muzyki. Pracuje jako adiunkt na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz jako wizytator ds. poradnictwa psychologiczno-pedagogicznego Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie. Aktywnie zajmuje się propagowaniem psychologii wśród artystów oraz upowszechnianiem wiedzy o korzyściach kształcenia artystycznego. Jest autorką ponad 50 artykułów naukowych i popularno-naukowych, współredaktorem dwóch książek o tematyce pomocy psychologicznej artystom. Współpracuje z różnymi ośrodkami naukowymi w kraju i za granicą realizując cykle warsztatów psychologicznych. Jej wystąpienie w ramach prezentacji TEDx obejrzało wiele tysięcy internautów. Poza pracą, jako skrzypaczka, jest kierownikiem kapeli w Zespole Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska, w którym pełni także funkcję wiceprezesa. Są swoją aktywność otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. Medal Komisji Edukacji Narodowej, odznakę honorową „Zasłużony dla kultury polskiej” oraz brązowy i srebrny Krzyż Zasługi.
prof. dr. hab. Anna Królikiewicz – dyplom na Wydziale Malarstwa ASP Gdańsk w 1993 roku, tytuł naukowy profesora nadany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej – 2018, doktorat w roku 2000, po uzyskaniu w 2010 roku tytułu doktora habilitowanego prowadzi Czwartą Pracownię Rysunku. W latach 2001-2003 uczyła w kilku pracowniach na wydziałach Sztuki i Projektowania Graficznego Bilkent University w Ankarze, od 2013 wykłada przedmiot Kształt Smaku w School of Form w Poznaniu. Oddana monumentalnemu rysunkowi i instalacji, zdarza się, że pisze (stała kolumna w magazynie „USTA” poświęcona związkom sztuk pięknych i pokarmu). Autorka wielu wystaw indywidualnych, brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, swoje prace pokazywała m. in. w Nowym Yorku, Istambule, Ankarze, Kilonii, Brukseli, na międzynarodowych festiwalach sztuki współczesnej, w opuszczonym sklepie mięsnym w Sopocie, refektarzu Zakonu Kartuzów, oliwskim lesie, pustym mieszkaniu na krakowskim Salwatorze. Na przełomie 2018 / 19 pracowała nad scenografią do dramatu według powieści Alexandra Dumas: „Die Bartholomäusnacht ” w Theater Freiburg w Niemczech. Współautorka, redaktorka naukowa i współwydawca monografii naukowej “Międzyjęzyk” porządkującej wątek użycia pokarmu jako medium w sztuce współczesnej, foodarcie, sztuce relacyjnej w polu malarstwa, antropologii, historii sztuki. Laureatka nagród rektorskich za osiągnięcia artystyczne i pedagogiczne, dwukrotnie stypendystka miasta Sopot oraz Marszałka Województwa. Laureatka nagród Prezydenta Miasta Gdańska i Prezydenta Miasta Sopotu za dziesięciolecia pracy twórczej, oraz Muza Sopotu w dziedzinie Kultury i Sztuki 2019, nominowana do tytułu Człowieka Roku w Kulturze 2019 I 2020 (Pomorskie Sztormy 2019 i 2020 ), nominacja finałowa do nagrody Splendor Gedanensis 2020. W 2019 wyróżniona odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej.