Nowym różnorodnościom przyglądamy się w ramach tegorocznej edycji Muzealnego think-tanku. Interesują nas tematy, które są obecnie w fazie osadzania się, oswajania, które szukają dla siebie języka i miejsca, tak w rzeczywistości społecznej, jak i w praktykach muzealnych czy obszarze kultury. Zapraszamy na otwartą dyskusję w formacie długiego stołu.
dyskusja w formule długiego stołu
sala wielofunkcyjna (parter)
wstęp wolny
2/12/2024, 17.00–18.30
O różnorodności przez ostatnie lata wiele już powiedziano i napisano, niektóre jej aspekty ugruntowały się i stały elementem codzienności. Rzeczywistość w dzisiejszych czasach zmienia się jednak szybko. Wciąż wiele musimy (z)rozumieć i wiele się (na)uczyć – o nas samych, o ludziach wokół, o otoczeniu. Bywa, że odpowiedzi na zadane już pytania przestają być adekwatne do potrzeb albo wręcz mijają się z postulatami czy stanem badań. Pojawiają się inne okoliczności i inne wrażliwości.
W trakcie zjazdów Muzealnego think-tanku poruszone już zostały takie tematy, jak: międzygatunkowość, queer, feminizm, nowa męskość, tożsamości lokalne, migracje, neuroróżnorodność i język inkluzywny. W jaki sposób nowe różnorodności wpływają na instytucje kultury? Jakie oczekiwania publiczności zmieniają się, a które zaczynamy dopiero dostrzegać? W jaki sposób osoby pracujące i działające w kulturze mogą brać udział w przeobrażaniu i budowaniu na nowo tożsamości lokalnych środowisk?
Zapraszamy do dyskusji w formacie długiego stołu w gronie osób uczestniczących w tegorocznej edycji Muzealnego think-tanku oraz zaproszonych gości i gościń. Tematami przy stole podzielą się m.in.:
dr Irena Chawrilska | More-than-Human Studies Lab, Uniwersytet Gdański
Kateryna Brodovska | Fundacja BoFolk
Krystian Kamiński | Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
Magdalena Młynarczyk-Wezgraj | Fundacja na Rzecz Grup Dyskryminowanych „Fala Równości”
Martyna Jastrzębska | I Pracownia Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku
Katarzyna Kulińska | Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Dyskusja inspirowana będzie formatem długiego stołu (ang. long table), stworzonym przez Lois Weaver, członkinię lesbijskiego duetu teatralnego Split Britches. Długi stół to przestrzeń fizyczna, a zarazem proces bez hierarchicznej struktury, demokratyzujący debatę publiczną. Osoby uczestniczące w dyskusji spotykają się przy stole, a konwersacja jest jedynym serwowanym daniem. Poprzez odpowiednio przygotowane miejsca oraz protokół udziału w dyskusji konwersacja staje się jednocześnie performansem uczestnictwa i zaangażowania.
Muzealny think-tank to wspólne przedsięwzięcie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Goyki 3 Art Inkubatora, BWA Wrocław Galerii Sztuki Współczesnej i Europejskiego Centrum Solidarności.
Program od 2014 roku prowadzi Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, od kilku lat we współpracy z innymi instytucjami. Jego celem jest tworzenie nieformalnej sieci pracowniczek i pracowników muzeów, galerii oraz organizacji i jednostek wspierających rozwój muzealnictwa. Think-tank to platforma wymiany inspiracji, praktyk i doświadczeń, a także przestrzeń z miejscem na wspólną dyskusję wokół wątpliwości i pytań. Każda edycja jest poświęcona innemu tematowi – są to zazwyczaj zagadnienia niedoreprezentowane na innych muzealnych forach lub dopiero rodzące się w refleksji muzealnej i wymagające zmapowania. Program think-tanku jest współtworzony przez osoby uczestniczące, a kolejne spotkania i wytwarzanie wiedzy mają charakter kolektywny i procesowy.