Zapraszamy na Dni Queeru na Goyki, które odbędą się w dniach 13–18 grudnia! To wydarzenie jest wyjątkową przestrzenią dialogu, twórczej ekspresji oraz wspólnego świętowania kultury queer. Poprzez literaturę, film, taniec i performance chcemy pokazać różnorodność doświadczeń, perspektyw i historii, które tworzą lokalną i krajową społeczność LGBTQIA+.
13.12 (piątek) | DNI QUEERU
18:30 Spotkanie autorskie z Izabelą Morską na temat jej najnowszej książki Trojka. Prowadzenie: Anna Strzałkowska.
Izabela Morska, jedna z najbardziej wyrazistych postaci polskiego życia literackiego w niezależnej Polsce. Autorka 𝘛𝘳𝘰𝘫𝘬𝘪 (2024), 𝘔𝘢𝘥𝘢𝘮𝘦 𝘐𝘯𝘵𝘶𝘪𝘵𝘺 (2002), 𝘒𝘶𝘭𝘵𝘶𝘳𝘺 𝘰𝘣𝘳𝘢𝘻̇𝘰𝘯𝘺𝘤𝘩 (2003) i 𝘈𝘣𝘴𝘰𝘭𝘶𝘵𝘯𝘦𝘫 𝘢𝘮𝘯𝘦𝘻𝘫𝘪 (1995). Felietonistka portalu Gdańsk Miasto Literatury. Stypendystka Rezydencji Wyszehradzkich (2021) i OSA Archivum (2022) w Budapeszcie. Wizytująca badaczka na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley (2003-2005) i Uniwersytecie Szołochowa w Moskwie (2013). Pisarka na nowojorskiej emigracji, debiutująca na niwie wolnej literatury po 1989 roku. Na przełomie wieków felietonistka pisząca dla wysokonakładowych magazynów. Nauczycielka twórczego pisania, autorka wciąż inspirującego podręcznika 𝘛𝘸𝘰́𝘳𝘤𝘻𝘦𝘨𝘰 𝘱𝘪𝘴𝘢𝘯𝘪𝘢 𝘥𝘭𝘢 𝘮ł𝘰𝘥𝘺𝘤𝘩 𝘱𝘢𝘯𝘪𝘦𝘯 (1999). Poetka, której wiersze ukazują się w międzynarodowych antologiach. Pasjonatka teorii postkolonialnych. Występowała na ponad 50 konferencjach naukowych i festiwalach literackich. Eseistka, felietonistka, inicjatorka tematów LGBTQ w literaturze, kulturze i humanistyce. W 2018 roku otrzymała Nagrodę im. Juliana Tuwima za całokształt twórczości; w 2020 roku Pomorską Nagrodę Literacką (za 𝘡𝘯𝘪𝘬𝘢𝘯𝘪𝘦 – dziennik z podróży do ciemnej krainy systemu medycznego). Mieszka w Gdańsku od 2013 roku. Od 2009 roku wykłada konteksty historyczne i kulturowe literatury amerykańskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Aktywistka wyobraźni.
20.00 Lekcje tango dla każdego
Zajęcia są otwarte dla wszystkich – niezależnie od umiejętności, wieku czy orientacji. Szczególnie zapraszamy osoby nieheteronormatywne, które mogą liczyć na bezpieczną, przyjazną atmosferę.
Maja Tyborska i Maria August to doświadczone instruktorki tanga, które zadbają o to, aby każdy czuł się swobodnie na parkiecie. Niezależnie od tego, czy stawiasz pierwsze kroki, czy jesteś już zaprawionym tancerzem – ten wieczór to doskonała okazja, by zatracić się w muzyce!
Prowadzenie: Maja Tyborska i Maria August.
18.12 (środa) | DNI QUEERU
18:00 Pokaz filmu Faktoria Story w reż. Joanny Cichockiej-Guli
Z okazji 20. rocznicy otwarcia kultowego queerclubu Faktoria zapraszamy na pokaz filmu dokumentalnego Joanny Cichockiej-Guli – Faktoria Story. Film opowiada historię jednego z najważniejszych miejsc na mapie życia nocnego społeczności LGBTQ w Sopocie.
Po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserką oraz Pavko Krajką, właścicielem klubu, który podzieli się wspomnieniami o początkach i transformacji Faktorii. Rozmowę poprowadzi Małgorzata Żerwe, dziennikarka i promotorka kultury queer.
19:30 Spotkanie z Jakubem Hamanowiczem, aktywistą oraz radnym Miasta Gdańsk. Jakub od lat angażuje się społecznie, działa na rzecz praw osób LGBTQ+ i nie tylko. Podczas spotkania opowie na te same pytania, które usłyszał Pavko Krajka 20 lat temu, podzieli się swoimi doświadczeniami, trudnościami, ale także sukcesami, które osiągnął dzięki działaniom społecznym. Prowadzenie: Pavko Krajka
21:00 Performance w wykonaniu Filipki Rutkowskiej.
Pamiętnik z okresu dojrzewania to praca stworzona podczas rezydencji artystycznej w Buenos Aires, w której artystka podejmuje temat utrwalania własnej historii przez osoby queer.
Filipka Rutkowska (ona/on/oni) to performerka i aktorka, z wykształcenia kulturoznawczyni i historyczka sztuki, związana z Fundacją Galerii Foksal w Warszawie, współpracuje z Teatrem Powszechnym w Warszawie. Jej prace zostały pokazane m.in. przez Gotheborg Biennale, West Museum w Hadze, Galerię Municipal w Porto, Fondation Pernaud Ricard w Paryżu, Galerię Labirynt w Lublinie i Państwową Galerię Sztuki w Sopocie. Kuratorka wystaw grupowych w Lizbonie i Mexico City poświęconych nienormatywnej seksualności. Ukończyła rezydencje artystyczne związane z performansem w Tokio i Buenos Aires. Bohaterka filmu dokumentalnego 𝘍𝘪𝘭𝘪𝘱𝘬𝘢, reż. Dawid Nickel, który w 2023 roku miał premierę na Festiwalu Millenium Docs Against Gravity i Festiwalu Nowe Horyzonty. Jako aktorka zagrała w filmach Małgorzaty Szumowskiej, Łukasza Rondudy i Alexa Baczyńskiego-Jenkins. W Vogue Polska prowadzi autorską kolumnę 𝘍𝘪𝘭𝘪𝘱𝘬𝘢 𝘸 𝘸𝘪𝘦𝘭𝘬𝘪𝘮 𝘮𝘪𝘦𝘴́𝘤𝘪𝘦, gdzie opisuje życie z queerowej perspektywy.