Data: 2 grudnia
Godzina: 18:00
𝘞𝘴𝘵𝘦̨𝘱 𝘸𝘰𝘭𝘯𝘺
Tekst: Agata Olszewska
Reżyseria: Piotr Pacześniak
Występują: Anita Szepelska (Idź przodem, bracie, Ostatni komers, #BringBackAlice) i Hubert Miłkowski (W głębi lasu, Hiacynt, Braty)
Agata Olszewska – ukończyła m.in. filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim, dramaturgię w Laboratorium Nowych Praktyk Teatralnych oraz Szkołę Mistrzów (studia technik pisarskich) w Instytucie Literatury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Jest dziennikarką, prezenterką telewizyjną, recenzentką teatralną i dramatopisarką. Pracowała w Gazecie Wyborczej Trójmiasto. W TVP Gdańsk prowadziła program kulturalny Sztuki piękne. Wieloletnia dziennikarka działów kulturalnego i miejskiego w Portalu Miasta Gdańsk gdansk.pl. Od 2019 roku można ją usłyszeć na antenie Radia Gdańsk w audycjach Kulturalny Tygiel i Salon Artystyczny. Współpracowała również z Polsko-Niemieckim Magazynem Dialog. Trzykrotna półfinalistka Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej: za Alkestis 2.0 (2021), Cały Twój (2023) i Ciało samo chciało. Opowieść o siostrzeństwie (2024). Laureatka Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego dla twórców kultury oraz członkini Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Sztuka Alkestis 2.0, na motywach Alkestis Eurypidesa, miała czytanie performatywne na PC Dramie w gdańskim klubie Żak, w reżyserii Tomasza Kaczorowskiego. Dramat Cały Twój ukazał się drukiem w Dialogu w 2023 roku. Czytanie w Sopocie będzie jego sceniczną prapremierą.
Piotr Pacześniak – absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie oraz historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Członek Ruchu Sprawiedliwości Społecznej Piotra Ikonowicza. Debiutował jako reżyser Ludowej historii Polski (Teatr Nowy w Łodzi). Autor scenariuszy i reżyser spektakli Taśmy rodzinne, Querelle, Podwójny z frytkami, Polowanie oraz dramaturg Smoleńsk Late Night Show. Współpracował z Katarzyną Kalwat i Wojciechem Blecharzem przy projektach Staff Only (Biennale Warszawa, TR Warszawa). Drugi dramaturg Los Endemoniados. Biesy w reżyserii Marcina Wierzchowskiego (Teatr im. J. Kochanowskiego w Opolu). Laureat wyróżnienia ZAiKS na 11. Forum Młodej Reżyserii za reżyserię spektaklu Kiedykolwiek dane. Absolwent warsztatów i rezydencji artystycznych w Polsce i za granicą.
Hubert Miłkowski – urodzony w Warszawie w 1999 roku. Absolwent wydziału aktorskiego PWSFTviT w Łodzi, student na wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego, kursant warszawskiej Szkoły Impro. Po pierwszym roku studiów aktorskich zagrał jedną z głównych ról w docenionym przez widzów i krytyków serialu W Głębi Lasu. Rok później wystąpił w nagradzanym na największych polskich festiwalach filmie Hiacynt. Pracował z takimi reżyserami jak Leszek Dawid, Piotr Domalewski, Maciej Pieprzyca, Bartosz Konopka i Łukasz Grzegorzek. Za rolę w filmie Braty w reżyserii Marcina Filipowicza otrzymał nominację do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego. W tym roku premierę kinową miał film Igora Devolda Norwegian Dream, za który otrzymał kolejne nominacje oraz nagrodę na festiwalu Iris Prize w Cardiff. Występował na deskach Teatru Polskiego i Teatru Nowego w Poznaniu, a także Teatrów Jaracza i Studyjnego w Łodzi. W czasie wolnym najczęściej przeziębiony.
Anita Szepelska – aktorka, absolwentka Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Zadebiutowała na scenie TR Warszawa w spektaklu Inni ludzie w reżyserii Grzegorza Jarzyny. Laureatka Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest także trenerką tenisa ziemnego w klubie Warszawianka – podobno są jeszcze wolne terminy na grudzień.
Aleksandra Zbroja – redaktorka Dużego Formatu, autorka m.in. książki Mireczek. Patoopowieść o moim ojcu, zdobywczyni nagrody Odkrycie Empiku, nominowana do Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Gombrowicza.