Zapraszamy na wernisaż wystawy porezydencyjnej projektu Szklarnia/ Skleník 2024.
artystki: Dorota Walentynowicz i Barbora Fastrová
wernisaż: 30.10 (środa), godz. 18.00
wystawa: 31.10 – 23.11. 2024
godziny otwarcia wystawy: wtorek – piątek 14.00 – 18.00, sobota 10.00 – 14.00
W dniach 01 – 02.11 oraz 11.11 wystawa będzie nieczynna.
Artystki Dorota Walentynowicz i Barbora Fastrová zaprezentują serie nowych prac, nad którymi pracowały w trakcie dwumiesięcznej rezydencji – najpierw w sierpniu w Pradze, a następnie w październiku w Sopocie. W przestrzeni sal wystawowych willi Goyki 3 Dorota Walentynowicz zaprezentuje projekt, którego punktem wyjścia jest zagadnienie przepływu wody przez miasto. Zobaczymy między innymi dwie serie płytek ceramicznych opartych na mapach Pragi i Sopotu oraz fotografie otworkowe z serii zatytułowanej “Ciała z wody”. Barbora Fastrová w Sopocie pracuje wokół materiałów z terenów zielonych otaczających wille. Na wystawie zobaczymy kolekcje prac powstałych z biodegradowalnych elementów, zaaranżowanych w antropomorficzne figury i przedmioty użytkowe.
Projekt Szklarnia / Skleník skierowany jest dla artystek i artystów mieszkających w Polsce i Czechach zainteresowanych poszerzaniem pola sztuki o inne – bardziej banalne – dziedziny życia. Tytułową szklarnię rozumiemy jako przestrzeń dla eksperymentu i narzędzie, które pozwoli na rozwój koncepcji pojęć i projektów wychodzących poza standardy pracy instytucji kultury. Zależy nam na stworzeniu przestrzeni dla sztuki niematerialnej i efemerycznej, która prowadzi dialog z koncepcją degrowth – postwzrostu. Punktem wyjścia rezydencji są tereny zielone, które otaczają obie instytucje. W Sopocie jest to park na Goyki 3, a w Pradze tereny wokół MeetFactory.
W 2024 roku postanowiliśmy zmodyfikować program tak, aby artystki i artyści, którzy są rodzicami mogli odbyć rezydencję w Pradze i w Sopocie razem ze swoim dzieckiem.
“Potok, którego nie ma”
23.11.2024 godz. 12.00
wydarzenie towarzyszące wystawie „Szkarnia/ Sklernik”
uczestniczą:
Grażyna Smalej – malarka, członkini kolektywu Siostry Rzeki jako Siostra Rzeka Swelinia.
Roman Cieśliński – Kierownik Katedry Hydrologii Uniwersytetu Gdańskiego
Dorota Walentynowicz – artystka biorąca udział w wystawie „Szklarnia/ Sklenik”
Na wystawie „Szkarnia/ Sklernik” można zobaczyć między innymi ceramiczne płytki inspirowane mapami Sopotu, fotografie otworkowe oraz obiekty stworzone z biodegradowalnych materiałów. Każda z prac odzwierciedla unikalne podejście artystek do tematu przestrzeni i ekosystemów, w których żyjemy.
Tytuł spotkania “Potok, którego nie ma” nawiązuje wprost do lokalizacji willi Goyki 3, która znajduje się tuż przy zakrytym korycie Potoku Kuźniczego. Przez teren Sopotu spływa do Zatoki Gdańskiej jedenaście niewielkich potoków o łącznej długości kilkunastu kilometrów. W 75 procentach cieki te są skanalizowane i i znajdują się pod ziemią. Ich odcinki ujściowe zostały kilka lat temu ujęte w trzy oddzielne układy zbiorcze i wyprowadzone rurociągami zrzutowymi w głąb Zatoki Gdańskiej. Nia ma ich . Czy możemy wyobrazić sobie renaturalizację Sopockich potoków? Czy sztuka ma szansę przyczynić się do poszerzenia sfery dialogu na temat sposobów funkcjonowania i kształtowania ekosystemów miejskich?
Dorota Walentynowicz jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (fotografia) i Królewskiej Akademii Sztuki w Hadze (art-science). W ubiegłym roku obroniła doktorat na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie prowadzi obecnie zajęcia z zakresu postfotografii.
Laureatka licznych stypendiów (m.in. Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, holenderskie Stypendium Huygensa), uczestniczka międzynarodowych programów rezydencyjnych (m.in. Museumsquartier w Wiedniu, Kunsthalle w Krems, Kunsthalle w Andratx, Apollonia European Art Exchanges w Strasburgu).
Jej instalacje i fotografie wystawiane były między innymi w Muzeum Folkwang w Essen, w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie (wystawa indywidualna 2015), na Biennale sztuki WRO we Wrocławiu, na festiwalu Transmediale w Berlinie, w Instytucie Mediów V2 w Rotterdamie, w Kunstlerhaus w Wiedniu, w Austriackim Forum Kultury w Warszawie (wystawa indywidualna 2010), w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku, w Muzeum Fotografii w Amsterdamie, w Fundacji Stroom w Hadze (wystawa indywidualna 2009), w Pawilonie Czterech Kopuł MNWr we Wrocławiu, w Galerii Bunkier Sztuki w Krakowie, w Gdańskiej Galerii Miejskiej (wystawa indywidualna 2022), w przestrzeni New Joerg w Wiedniu (wystawa indywidualna 2023), w Kunstverein w Salzburgu, w Galerii Ruyter w Wiedniu.
Prace Doroty Walentynowicz znajdują się w kolekcji Miasta Gdańska, kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu, kolekcji Miasta Strasbourg, kolekcji CCA Andratx, a także w kolekcjach prywatnych.
Walentynowicz jest członkinią kolektywu artystycznego <dienstag abend>, kolektywu badawczego pisze-mówi-robi, Plenum Osób Opiekujących Się oraz grupy organizacyjnej Seminarium Feministycznego.
http://dorotawalentynowicz.com
Barbora Fastrová jest artystką wizualną mieszkającą w Pradze. Pomimo ukończenia studiów w Studium Fotografii na UMPRUM, zajmuje się głównie rzeźbą i instalacjami. Jej prace zawsze dotyczyły fascynacji kształtami, masami i materiałami. W 2015 roku zaprezentowała swoją wystawę dyplomową In my country, która zawierała obiekty z betonu i gipsu wraz z pracami audiowizualnymi. W 2014 roku rozpoczęła długotrwałą współpracę z inną absolwentką Studium Fotografii UMPRUM – Johanną Pošovą. Nie zaprzestała jednak solowej praktyki i kontynuowała pracę nad bardziej intuicyjnymi i intymnymi obiektami. W 2018 roku wspólnie z Pošovą zrealizowały projekt o nazwie Cheap Art. Była to próba stworzenia w 100% zrównoważonej wystawy.
Podczas pandemii zaczęła również rysować i powoli stało się to ważną częścią jej pracy. Głównym tematem jej rysunków jest niewątpliwie człowiek, jego ciało, relacje i kontakt fizyczny. Niedawno została zaproszona wraz z Pošovą do stworzenia prac do projektu Flower Union, będącego częścią czeskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Wraz z innymi ośmioma młodymi czeskimi artystami i projektantami stworzyli dekoracje dla dwóch budynków w Brukseli.
https://www.instagram.com/barbora.fastrova/?hl=en
Program rezydencji dofinansowany ze środków Funduszu Wyszehradzkiego.