Spotkajmy się 10 października 2024 w Goyki 3 Art Inkubatorze w Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.
Godz. 11.00-14.00
Zdrowie psychiczne i kultura. Zróbmy pierwszy krok – warsztaty mapujące.
Warsztaty poprowadzą Marta Białek-Graczyk z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” i Justyna Mańkowska-Kaczmarek z Fundacji Katarynka.
Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.
Zapisy: https://evenea.pl/pl/wydarzenie/zdrowiepsychiczneikultura2024
Godz. 18.00
Jak zadbać o dobrostan, nie tylko psychiczny, twórców_czyń i artystów_ek?
W debacie z cyklu #Goyki3Lab wezmą udział: Marta Białek-Graczyk z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”, Monika Dylewska-Libera – dyrektorka Gdańskiego Archipelagu Kultury, Justyna Mańkowska-Kaczmarek z Fundacji Katarynka, Piotr Harhaj ze Stowarzyszenia Na Drodze Ekspresji. Prowadzenie: Marta Szadowiak, pomysłodawczyni cyklu #Goyki3Lab.
W ramach #Goyki3Lab łączymy artystów, przedstawicieli instytucji kultury, naukowców oraz przedsiębiorców w kreatywne grupy. W jednej hybrydowej przestrzeni skupiamy przedstawicieli różnych podmiotów należących do sektora kultury, aby docelowo stać się platformą współpracy, wymiany doświadczeń w zakresie nowych rozwiązań sposobów realizacji projektów, w tym międzysektorowych.
Pierwsza debata poświęcona była #KulturaWCzasachPandemii. Druga – „Roli kultury w strategiach rozwoju miast”. Trzecia – „o statusie artysty w Polsce”. Czwarta – „Ekosystem zrównoważonego rozwoju instytucji kultury”. Piątą nazwałyśmy „(Po)granicze kultury. Gdzie tworzy się kultura?” Szóstą – „(Za)granicą kultury”. Siódmą – „Czy zielony internet jest możliwy?”. Ósma – „O niewidocznych kobietach w kulturze”. Dziewiąta – „Jak zbudować nową opowieść o Sopocie?”. Dziesiąta – „Grantoza, tabelki czy święte grale? Jak realnie mierzyć kulturę?”. Jedenasta – „Mona Lisa w zupie. Jak aktywizm wpływa na pracę Galerii i Muzeów”.
Koncepcja i koordynacja cyklu #Goyki3Lab: Marta Szadowiak
Marta Białek-Graczyk: Specjalistka od wspierania rozwoju projektów społeczno-kulturalnych i innowacji społecznych. Jest tutorką, mentorką i trenerką dla animatorów i animatorek, kadr kultury i organizacji działających w tym obszarze w całej Polsce. Prezeska Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”. Prowadzi zajęcia dotyczące planowania projektów społecznych na kierunku „Sztuki Społeczne” w Instytucie Kultury Polskiej. Pomysłodawczyni kurs dla kadr kultury o zdrowiu psychicznym – „Kioski Trosk” (dotychczas miały miejsce 2 edycje)
Monika Dylewska-Libera: menadżerka kultury, muzealniczka, od 2022 dyrektorka Gdańskiego Archipelagu Kultury, wcześniej pracowała m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie. Absolwentka ASP w Krakowie, studiów menadżerskich na UW oraz studiów miejskich na ASP w Warszawie. Szczególnie interesuje się nowymi, włączającymi formami zarządzania w publicznych instytucjach kultury. Lubi twórczą pracę w zmianie.
Justyna Mańkowska-Kaczmarek: Ekspertka dostępności kultury dla osób z różnymi potrzebami, wspiera kadry kultury szkoląc je i sieciujące. Autorka poradnika "Odbiorca kultury w kryzysie zdrowia psychicznego". Wiceprezeska Fundacji Katarynka. W tym roku realizuje stypendium MKiDN „Czuj się dobrze w kulturze”, podczas którego upowszechnia dobre praktyki i wskazówki jak projektować zdrowie psychiczne w kulturze.
Piotr Harhaj: pedagog, pracownik socjalny, animator przedsięwzięć społecznych, edukacyjnych i kulturalnych. Dyrektor Centrum Samopomocy w Gdyni. Aktywista Stowarzyszenia Na Drodze Ekspresji w Sopocie. Organizator inicjatyw na rzecz społeczności lokalnych. Zaangażowany w działalność społeczną i obywatelską. Działający na rzecz procesów włączenia społecznego osób marginalizowanych, w szczególności osób z niepełnosprawnością intelektualną i doświadczających kryzysów psychicznych. Praktyk pracy socjalnej i terapii społecznej w obszarze zdrowia psychicznego. Współtwórca kampanii społecznych. Animator Pomorskiej Koalicji na Rzecz Zdrowia Psychicznego. Członek Komisji Ekspertów ds. Ochrony Zdrowia Psychicznego Rzecznika Praw Obywatelskich.
Marta Szadowiak: strateżka komunikacji, agentka zmiany, kulturoholiczka, mistrzyni łączenia kropek i ludzi. W Goyki 3 Art Inkubatorze realizuje projekty na styku kultury/biznesu/nowych technologii i nauki. Pomysłodawczyni i koordynatorka cyklu debat #Goyki3Lab, programu mentoringu dla twórców_czyń, pierwszej w Polsce rezydencji wytchnieniowej dla animatora_rki kultury, Koalicji Letnich Festiwali Literackich.