W drugim open call na rezydencję wytchnieniową nadesłano 111 zgłoszeń, które zostały poddane ocenie przez komisję w składzie: Bartek Frąckowiak (trener, coach, konsultant Strategic Dreamers, kurator), Michał Rydzewski, na co dzień odpowiadający za programy dotacyjne i szkoleniowe w Narodowym Centrum Kultury i pomysłodawczyni rezydencji i jednocześnie członkini jury z ramienia #Goyki 3 – Marta Szadowiak, strateżka komunikacji, agentka zmiany, kulturoholiczka, realizująca w #Goyki3 projekty na styku kultury/nauki/biznesu/nowych technologii.
„Zgodnie z regulaminem braliśmy pod uwagę przekonywujące odpowiedzi i dopasowanie do oferty rezydencji.” – wyjaśnia Bartek Frąckowiak. „Największa grupa zgłoszeń to animatorki lub edukatorki w przedziale wieokwym 40-45 toku życia, obarczone wieloma obowiązkami zawodowymi, dla których tydzień wytchnienia może być ważnym momentem zwrotnym. ” – dodaje Michał Rydzewski.
Twórcy i twórczynie drugiego planu rzadko otrzymują głos w debacie publicznej, są niewidoczni, a bez nich nie byłoby zarówno wielkich festiwali jak i edukacji kulturowej czerpiącej z tradycji lokalnej. „Poprzez rezydencję wytchnieniową chciałam dać im przestrzeń i czas do robienia nic. Do zatrzymania się z bieżączki realizacji kolejnych projektów, do skupienia się na sobie, do zadbania o swój dobrostan i spożytkowanie tego tygodnia tylko dla siebie – zarówno w sferze fizycznej jak i psychicznej” – tłumaczy Marta Szadowiak. „Wersja de luxe, w którą włączyła się solidarnie branża turystyczna w Sopocie – Sofitel Grand Sopot i sopockie restauracje, to rodzaj rezydencji wytchnieniowej, w której sama bym chciała wziąć udział, a z braku takich inicjatyw – po raz drugi zorganizowałam ją dla innych”.
W styczniu 2025 roku (12-17.01.2025) Dorota Ogrodzka i Malina Prześluga w ramach rezydencji wytchnieniowej w Sopocie mają zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie, zwrot kosztów podróży, 3h konsultacji mentoringowych wraz z dostępem do pełnej wersji testów Gallupa, możliwość korzystania z przestrzeni wspólnych i wydarzeń organizowanych w Goyki 3 Art Inkubatorze.
Dorota Ogrodzka: artystka społeczna, reżyserka i dramaturżka, pedgagożka teatru, badaczka i trenerka. Od 8 lat współprowadzi Stowarzyszenie Pedagogów Teatru, z którym realizuje projekty artywistyczne i artystyczno-społeczne. Jest jedną ze współorganizatorek Slot Art Festival. Współpracuje z wieloma teatrami i instytucjami kultury w Polsce i w Europie oraz z organizacjami pozarządowymi. Prowadzi warsztaty, robi spektakle, pisze, publikuje, pracuje jako kuratorka, tutorka i mentorka w procesach twórczych.
Malina Prześluga: Malina Prześluga (ur. 1983) – dramatopisarka, pisarka, kulturoznawczyni. Kierowniczka literacka i dramaturżka Teatru Animacji w Poznaniu, wykładowczyni kierunku lalkarskiego Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, filii we Wrocławiu. Autorka kilkudziesięciu dramatów i kilkunastu książek dla dzieci (jej „Ziuzia” w 2013 otrzymała tytuł Książki Roku Polskiej Sekcji IBBY) oraz wielokrotnie nagradzanych tekstów dramatycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Jej dramaty
są publikowane w Nowych Sztukach dla Dzieci i Młodzieży i Dialogu oraz wystawiane w teatrach dramatycznych i lalkowych w Polsce i zagranicą. W 2022 roku najważniejsze jej dramaty dla dorosłego widza ukazały się w antologii „To mogło być śmieszne, ale nie było. 8 dramatów”, wyd. ADiT.
Laureatka konkursów dramaturgicznych, m.in. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2013 r. „Chodź na słówko”, 2016 r. „Smoki”), trzykrotna laureatka Ogólnopolskiego Konkursu Dramaturgicznego Strefy Kontaktu (2015 r. „Garnitur Prezydenta”,2017 r. „Nie ma”, 2021 r. „Kobieta i życie”), Konkursu na Sztukę dla Dzieci i Młodzieży Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu (2007, 2009, 2010, 2011, 2013, 2015, 2016, 2018), Konkursu Metafory Rzeczywistości (2013 r. „Kwaśne Mleko”). Dwukrotna laureatka Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej (2020 r., za dramat „Debil”, 2022 za „Jeszcze tu jesteś”;).
Otrzymała nagrodę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego za dokonania w dziedzinie literatury i dramaturgii dla dzieci (2015), Medal Młodej Sztuki (2012) oraz Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego (2015). Laureatka Nagrody Artystycznej Miasta Poznania (2020). Jej dramaty zostały przetłumaczone na języki: francuski, angielski, niemiecki, czeski, chorwacki, bułgarski, ukraiński, rumuński, białoruski, rosyjski i węgierski.
Partner główny: hotel Sofitel Grand Sopot
Partnerzy wspierający: Sopocka Organizacja Turystyczna
Koncepcja: Marta Szadowiak
Koordynacja: Kasia Sobczak