Czynność migania w memach
Daniel Kotowski
12.04 (piątek) godz. 18.00
Daniel Kotowski traktuje mem jako pamięć społeczną. Jest zaskoczony źródłem informacji pojawiającym się w memach, jak nieznający języka migowego patrzy na „miganie”. Mem wzmacnia stereotypizację, ale również przyczynia się do zwiększania widoczności głuchych i społecznej świadomości na temat języka migowego. W trakcie prezentacji zastanowi się w jaki sposób można wykorzystać potencjał memowy do tworzenia opowieści w tym kontekście?
Prezentacja odbędzie się w polskim języku migowym z tłumaczeniem na polski język foniczny.
Daniel Kotowski – artysta, performer. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2018) oraz Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie (2016). Uczestnik Szkoły Doktorskiej Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Jego praktyka artystyczna jest punktem wyjścia do refleksji o sposobach istnienia. Obserwuje doświadczenia oraz relacje międzyludzkie, a także sposób, w jaki jesteśmy postrzegani przez inne jednostki. Jego prace często odnoszą się do pojęcia biowładzy i biopolityki. Szczególnie zajmują go kategorie „kompletności” i „niekompletności”, ich ambiwalencja oraz ukryty potencjał. O sobie mówi, że jest wyznacznikiem niekompletności, niezgodnym z normą, bo jest Głuchy i nie posługuje się mową.
Poprzez swoją sztuką rozwija autorską strategię komunikacji. Posługuje się różnymi formami wypowiedzi, wykonuje performans, projektuje, tworzy instalacje, fotografie, obiekty i filmy wideo. Swoje działania performatywne i prace prezentował m.in. w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Galerii Labirynt w Lublinie, BWA Wrocław we Wrocławiu.
Wydarzenie organizowane jest w ramach rocznego programu sztuk wizualnych w 2024 poświęconego gościnności i dostępności.
kuratorka programu rezydencji: Kasia Sobczak