Zapraszamy na rozmowę poświęconą Eve Adams z okazji polskiej premiery jej biografii Odważne życie Eve Adams w niebezpiecznych czasach Jonathana Neda Katza ( tłum. Agnieszka Szling, wyd. W.A.B).
8 kwietnia (poniedziałek), godz. 18.00
W dyskusji udział wezmą Grzegorz Piątek, Joanna Ostrowska, poprowadzi ją Wojtek Szot.
Eve Adams urodzona jako Chawa Złoczewer w żydowskiej rodzinie w Polsce. Adams wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych w 1912 roku, gdzie przyjęła nowe nazwisko, przyjaźniła się z anarchistami, sprzedawała radykalne czasopisma i prowadziła przyjazne lesbijkom oraz gejom bary. Odważny aktywizm Adams doprowadził do jej inwigilacji i aresztowania. Eve trafiła do więzienia, została deportowana do Europy, a na koniec zginęła z rąk nazistów w Auschwitz.
Joanna Ostrowska, doktorka nauk humanistycznych w zakresie historii, studiowała również w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ, Katedrze Judaistyki UJ, Gender Studies UW, Zakładzie Hebraistyki UW i PWSFTviT w Łodzi. Wykładowczyni akademicka, krytyczka filmowa, dramaturżka. Zajmuje się tematyką związaną z przemocą seksualną w czasie II wojny światowej i zapomnianymi ofiarami nazizmu. Autorka głośnej książki Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej (2018), za którą otrzymała Mauthausen-Memorial-Forschungspreis oraz Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej nagrodzonej Nike Czytelniczek i Czytelników 2022.
Grzegorz Piątek, z wykształcenia architekt – wierzy, ale nie praktykuje. Pisze, wykłada, opowiada, oprowadza. Autor poczytnych i nagradzanych książek. Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944–1949 (2020) znalazło się w finale Nagrody Literackiej Nike 2021. Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920–1939(2022) została uhonorowana Nike Publiczności 2023 i Nagrodą Literacką Gdynia, a autor otrzymał Paszport „Polityki” w kategorii literatura. Ponadto opublikował biografie Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego (2016), której nowe wydanie ukaże się już 24 kwietnia 2024 r., i Niezniszczalny. Bohdan Pniewski – architekt salonu i władzy (2021) oraz współtworzył zbiór rozmów Lukier i mięso. Wokół architektury w Polsce po 1989 roku (2012).
Wojciech Szot, dziennikarz działu kultura „Wyborczej”, pisze o literaturze. Urodzony i wychowany w wałbrzyskich okolicach, co często okazuje się ważne w jego biografii. Od ponad 15 lat pracownik rynku książki – jako współtwórca księgarni internetowej i dwóch wydawnictw. Pracował m.in. w wydawnictwie Prószyński i s-ka oraz Dowodach na istnienie, gdzie opublikował książkę Panna doktór Sadowska. Tłumaczy książki (m.in. Fun Home Alison Bechdel) i je redaguje. Prowadzi blog „Zdaniem Szota”, na którym publikuje recenzje.