Poza wzorem. Wystawa prac Wojciecha “Zappa” Janiszewskiego, Łukasza Zglenickiego, Julii Sokulskiej, Jana Macieja „Niuans” Bojko, Fabiana Stańca
#Goyki Off
23 marca (sobota), godz. 18:00 wernisaż wystawy
29 marca (piątek), godz. 18:00 finisaż wystawy
Wystawa czynna od poniedziałku do soboty, w godzinach od 11.00 do 17.00
Podczas zwiedzania możliwość zakupienia prac artystów.
Tym razem Goyki Off staje się strefą, w której swoje działania prezentują artyści i artystki wymykający się jednoznacznej klasyfikacji. Łączy ich jedno, są wybitnymi tatuatorami.
Na wystawie zaprezentują prace tworzone w tradycyjnych technikach plastycznych, jednak nadal wymykające się konwencji.
Julia Sokulska
Rocznik 1989, całe życie związana z Trójmiastem. Artystka-samouk z rzemiosłem płynącym we krwi. Pradziadek prowadził kuźnię we Wrzeszczu, dziadek był wziętym sopockim krawcem, ojciec trójmiejskim stolarzem. Wiedzę o technice i sztuce plastycznej poznała na zajęciach w sopockim MDK, najpierw u Katarzyny Wieczorek, później u Jagny Mackiewicz-Bikovskiej.
Tatuować zaczęła w 2016 roku. Obrazy tworzy przy użyciu farb akrylowych, głównie na materiałach z odzysku (czyt. tym co znajdzie na okolicznych wystawkach). “Największą inspiracją do tworzenia są dla mnie ludzie; i natura. To jak będąc ludźmi na nią oddziałujemy i współistniejemy, nie do końca zgadzamy się na bycie częścią niej, mimo że jesteśmy. Głęboko porusza mnie różnorodność i jednoczesna powtarzalność form, kształtów, kolorów; tak samo w naszych (ludzkich) ciałach, jak i zwierzętach, roślinach, grzybach. Wędrując po zatłoczonych ulicach dzielnicy czerwonych latarni, czy po sopockich lasach poszukuję tego samego, różnic i podobieństw; przede wszystkim jednak dziwactw, odchyłów, odstępstw od normy, bo czy faktycznie coś takiego jak norma istnieje? Kto ją wyznacza?”
Wojciech „Zappa” Janiszewski.
Urodzony 07.02.1968 w Kędzierzynie -Koźlu. W 1989 ukończył Technikum Budowlane o profilu dokumentacja budowlana. Rozpoczęte na Uniwersytecie w Opolu studia inżynierskie przerwane i od 1991 roku zajmuje się tatuażem. W roku 1994 otworzył jedno z pierwszych studiów tatuażu w Polsce „Kelten Tattoo”. W 1996 wyjechał do Niemiec aby pracować, do 2009 w studio tatuażu „Nightliner”. W 2009 przeprowadził się do Trójmiasta aby otworzyć studio tatuażu „Cykada” w Sopocie. Studio ma obecnie piątą lokalizacje. Zdobywca kilkudziesięciu nagród na konwencjach tatuażu w różnych stylach- realizm, geometria, tatuaż neotradycyjny -Szwecja Niemcy Finlandia oraz Polska.
Rysunkiem i malarstwem zajmuje się od dziecka. Pozostaje wierny tradycyjny technikom – rysunek kredką i ilustracje malowane farbami olejnymi.
Łukasz Zglenicki
Rocznik 1987. Absolwent Edukacji Artystycznej w Zakresie Sztuk Plastycznych na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu (2012). Twórca wizualny z Gdańska, tworzy w technice grafiki komputerowej, oraz technikach plastycznych, głównie: tusz, gwasz, akryl. Z tatuażem związany nieprzerwanie od 2012 roku.
Jan Maciej „Niuans” Bojko
Od początku lat dwutysięcznych poszukujący artystycznych form wyrazu – co zaowocowało kilkoma wystawami malarstwa i rysunku, tytułem magistra sztuki oraz projektami muzycznymi.
Zafascynowany tatuażem związał się z tą dziedziną jeszcze w czasach pierwszych polskich konwencji tatuażu, na których podglądał tuzy polskiej sceny tatuażu. W latach 2008-2014 właściciel Studia Tatuażu Niuans w Toruniu a od 2023 roku właściciel pracowni artystycznej Niuans w Gdańsku. Prywatnie uważny, wnikliwy i krytyczny kontestator codzienności.
“Jest u mnie pewien dualizm w twórczości plastycznej – z jednej strony zawsze pociągały mnie i inspirowały tematy figuratywne, opisowe czy wręcz publicystyczne a z drugiej strony niezmiernie cenię sztukę abstrakcyjną i konceptualną, w której najważniejszym czynnikiem zawsze był jakiś wewnętrzny element poznania siebie czy świata, ale bez żadnej nachalnej instrukcji jak ten świat czytać.”
Fabian Staniec
Plastyk i tatuażysta, urodzony w Grudziądzu w 1987 roku, jest absolwentem Liceum Plastycznego im. Józefa Czapskiego w Grudziądzu. Oprócz pasji związanej z sztuką tatuażu, Fabian coraz częściej eksploruje tradycyjne media artystyczne. Prywatnie jest miłośnikiem dobrego brzmienia, melomanem oraz domowym pizzaiolo.Przez ostatnie 15 lat Fabian poświęcił się sztuce tatuażu, równocześnie zwracając uwagę na tradycyjne media artystyczne. Jego prace prezentowane na wystawie powstały w latach 2014-2023, przy wykorzystaniu różnorodnych technik. Często używa precyzyjnych narzędzi, takich jak pióro, cienkopis kreślarski czy rapidograf, a niektóre z prac uzyskały kolor dzięki metodzie cyfrowej. Każda z prezentowanych prac jest rezultatem różnych emocji, wydarzeń i sytuacji życiowych, które wpłynęły na artystę ale także stanowi swoistą „pocztówkę” z konkretnego okresu życia, która pozwala mu przenieść się myślami do danego wspomnienia.