Podczas warsztatów wspólnie z uczestnikami zastanowimy się, czym jest dzisiaj literatura podróżnicza. Czy wraz z rozwojem Youtube’a i Instagrama nastąpił jej zmierzch? Czy w związku z tym reporter powinien jeszcze pisać o odległych miejscach? I czy ma prawo to robić, zwłaszcza jeżeli jest osobą z innej kultury? Jak wybrać i rozwinąć temat, żeby pisać etycznie i jednocześnie nie popadać we wtórność? Zapraszamy na warsztaty z reporterkami Karoliną Sulej i Urszulą Jabłońską, które przybliżą ten temat uczestnikom zajęć.
W części teoretycznej przyjrzymy się pięciu rodzajom pisania o miejscach: klasycznemu reportażowi, esejowi podróżniczemu, biografii z miejscami w tle, gonzo i eksperymentom formalnym. W części praktycznej prowadzące na przykładach własnych doświadczeń opowiedzą o procesie powstawania reportaży oraz książek o podróży i miejscach. Poznasz odpowiedzi na kilka istotnych pytań. Skąd bierze się pomysł? Jak przygotować się do pracy? Jak umówić i zaplanować wywiady? Jak je przeprowadzić? I przede wszystkim – jak pisać?
Dwudniowy kurs to połączenie teorii i praktyki, umożliwiające ci stworzenie fascynującej historii – zarówno o podróżach dalekich, jak i bliskich. Podczas warsztatów opowiesz o swoim pomyśle, a Karolina Sulej i Urszula Jabłońska podpowiedzą, jak możesz podejść do jego realizacji.
Warsztaty odbędą się w ramach festiwalu Literacki Sopot.
Urszula Jabłońska, reporterka i autorka książek dokumentalnych. Absolwentka orientalistyki na Uniwersytecie Warszawskim oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Publikuje m.in. w „Dużym Formacie”, „Polityce”, „Gazecie Wyborczej”, „Piśmie”, „Przekroju” i „Dwutygodniku”. Laureatka nagrody Grand Press 2012 w kategorii reportaż prasowy, nominowana do międzynarodowej nagrody True Story Award 2019. Stypendystka programu im. Mileny Jesenskiej Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu 2018 oraz międzynarodowego programu CELA – Connecting Emerging Literary Artists 2019-2023. Autorka książek reporterskich: Człowiek w przystępnej cenie. Reportaże z Tajlandii (2017) oraz Światy wzniesiemy nowe (2021).
Karolina Sulej ur. 1985. Pisarka, reportażystka, podcasterka, kuratorka, scenarzystka gier i popularyzatorka antropologii mody. Autorka m.in. reportaży Wszyscy Jesteśmy dziwni. Opowieści z Coney Island ( 2018), reportaży Rzeczy osobiste. Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady (2020) ( Nagroda im. Teresy Torańskiej, Ołówek Moczarskiego, finał Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego i Grand Press ), Historie osobiste. O ludziach i rzeczach w czasie wojny (2021) oraz Ciałaczki. Kobiety, które wcielają feminizm ( 2022). Ponadto autorka podcastów Ubrani i Garderobiana i współautorka serialu podcastowego Supernowa, który otrzymał nagrodę Podcastu Roku 2022 w konkursie im. Janusza Majki. Działaczka w Fundacji Kraina.
Koordynacja: Marta Czarnecka