Od 03 kwietnia do 03 czerwca rezydentami programu AiR Goyki 3 są Zuzanna Bojda w dziedzinie literatury oraz Szymon Szewczyk w dziedzinie sztuk wizualnych.
31.05 (środa) o godz. 18.00 zapraszamy na podsumowanie rezydencji. W otwartych pracowniach artyści podsumują dwumiesięczną rezydencję oraz opowiedzą o projektach, które powstały w tym czasie w Sopocie .
Zuzanna Bojda (ur. 1992) Absolwentka wydziału Reżyserii Dramatu (specjalizacja dramaturgia) w krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego, słuchaczka podyplomowych Gender Studies IBL PAN, uczestniczka warsztatów dramatopisarskich Laboratorium Dramatu Nowe Epifanie, uczestniczka kursu Laboratorium Nowych Praktyk Teatralnych na Uniwersytecie Humanistycznym SWPS we współpracy z Nowym Teatrem.
Współpracowała jako dramaturżka z wieloma polskimi teatrami, z gliwickim Domem Pamięci Żydów Górnośląskich, czy z feministyczną grupą Teraz Poliż.
Autorka publikowanych i wystawianych dramatów (np. Ciało Bambina – tekst znalazł się w spisie najlepszy / najlepsza (dramat) 2018; Wyspa Kalina – spektakl nagrodzony podczas XVIII Festiwalu Dramaturgii Współczesnej Nagrodą Publiczności i Nagrodą Młodych; 108 kostek cukru; Nie jestem twoją córką Mieszko – wydany w zbiorowej publikacji Teatru Starego Młod(sz)a Polska) czy adaptacji prozy (np. Nieczułość na podstawie powieści Martyny Bundy o tym samym tytule – spektakl otrzymał tytuł Spektakl Roku Województwa Pomorskiego).
Laureatka nagród i wyróżnień, m.in.: Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2020 w dziedzinie literatura, półfinał Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, rezydencja artystyczna podczas edycji Sommerblut Festival: Face to Faith 2022.
Szymon Szewczyk (ur. 1989 r.) Artysta audiowizualny, scenograf, projektant. Autor muzyki teatralnej i eksperymentalnego elektronicznego projektu DMKHV. Ukończył studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.
Interesują go relacje człowieka z jego materialnym i kulturowym otoczeniem oraz poszukiwanie nieoczywistych powiązań między z pozoru odległymi zjawiskami, teorie spiskowe, kreatywna prowizorka, tymczasowość, tanie materiały, DIY, nadmiar informacji, podejrzane naukowe teksty, głupie żarty, śmiertelna powaga, śmieci, imitacje, zmyślone rytuały, oswojona egzotyka.
Jego prace pokazywane były m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, BWA w Katowicach, BWA Wrocław, Miejskim Ośrodku Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim, na Warsaw Gallery Weekend, oraz w ramach festiwalu Warszawa w Budowie 2016.
Współautor scenografii i kostiumów do spektakli: Królestwo (Narodowy Stary Teatr w Krakowie), Wilq Superbohater, Słowo o Jakóbie Szeli (Teatr Śląski w Katowicach), Korzeniec, Koń, kobieta i kanarek, Siódemka (Teatr Zagłębia w Sosnowcu), Ziemia obiecana (Teatr Nowy w Łodzi), Był sobie Polak, Polak, Polak i diabeł, Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian, Marat/Sade (Teatr im. J. Osterwy w Lublinie).
Jest to już piąty sezon programu rezydencyjnego AiR Goyki 3.