W ostatnich latach powoli obserwujemy, jak zmienia się Polska dzięki imigracji nowych, pochodzących z różnych krajów osób. Zmiany zachodzą między innymi w języku: pojawia się potrzeba opisywania nowych zjawisk, a brzmienie polszczyzny jest urozmaicone nie tylko przez dialekty lokalne, ale też różne akcenty. W języku polskim powstają nowe klisze, określające poszczególne osoby lub grupy społeczne, ale język jest przede wszystkim narzędziem, służącym do komunikacji pomiędzy ludźmi. Osoby, pochodzące z zagranicy uczą się języka, żeby się integrować do polskiego społeczeństwa. W procesie nauki języka uczą się określać siebie i innych. Jak brzmią te określenia? Jakie znaczenia przekazują? Pochodząca z Ukrainy i mieszkająca w Polsce artystka wizualna Yulia Krivich zdecydowała się zbadać to, jak osoby z doświadczeniem migracji określają siebie, używając języka polskiego, którego przeważnie nauczyli się jako obcego.
Artystka zapoczątkowała projekt w lutym 2022 roku w Teatrze Nowym w Warszawie. W 2023 roku będzie go kontynuować w Goyki 3 Art Inkubatorze w ramach trzech spotkań z mieszkańcami i mieszkankami oraz z osobami z doświadczeniem migracji przebywającymi w Sopocie i Trójmieście. Spotkania w formie OtwartegoStołu odbędą się na początku marca – 03.03, pod koniec kwietnia i w czerwcu. Spotkania będą dokumentowane, aby później na podstawie wypracowanych definicji językowych przygotować publikację, która będzie autorskim słownikiem nowej polszczyzny. W ramach projektu rozwijany będzie również słownik migracji dostępny online.
I otwarty stół: 03.03 (piątek), godz. 18.00
II otwarty stół: 21.04 (piątek), godz. 18.00
III otwarty stół: 17.06 (sobota), godz. 12.00
Spotkanie oraz cały projekt prowadzone są w języku polskim.
wstęp wolny
Yulia Krivich (Dnipro/Warszawa) jest artystką wizualną, aktywistką, kuratorką i współorganizatorką Solidarnościowego Domu Kultury Słonecznik w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, członkinią zespołu Soniakh Digest (przeciwko wojnie, imperium i westsplainingowi).
Ukończyła Wydział Architektury Państwowej Akademii Inżynierii Lądowej i Architektury w Dnieprze (2010) oraz Wydział Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2013). Była jedną z laureatek Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Gaude Polonia (2016), uczestniczką Pla(t)form w Fotomuseum w Winterthur w Szwajcarii (2018) oraz została nominowana do nagrody Pinchuk Art Center dla młodych artystów w Ukrainie (2018). W 2021 roku była beneficjentką Programu Stypendialnego Miasta Stołecznego Warszawy, nominowaną do Future Photography Platform dla wschodzących artystów oraz uczestniczką WHW Akademija w Zagrzebiu (2021). W 2022 roku wzięła udział w programie ukraińskim na Documenta 15 w Kassel. Jako członkini Solidarnościowego Domu Kultury Słonecznik otrzymała nominację do Paszportu Polityki, nagrody wyróżniającej osiągnięcia artystyczne w polskiej sztuce za rok 2022. Uczestniczka Osaka Kansai International Festival w Japonii oraz gościnnakuratorka w Plato Ostrava Gallery w 2023 roku.
W swojej pracy bada kwestie związane z tożsamością, wykorzystując elementy aktywizmu i praktyk kolektywnych, łącząc to, co osobiste z tym, co polityczne, badając jednocześnie własną pozycję jako migrantki. Jej zainteresowania obejmują tematy związane z językiem, Europą Wschodnią, migracją i teorią postkolonialną.
kuratorka: Kasia Sobczak