Dzień (nie)widocznych kobiet w kulturze
8.03.2023 (środa)
godz. 14.00-17.00 – Jak nie organizować dziaderskiego wydarzenia kulturalnego? Warsztat prowadzony przez Misię Furtak.
Zapisy: https://evenea.pl/pl/wydarzenie/niewidocznekobietywarsztat
godz. 18.00-19.30 – Debata #Goyki3Lab o (nie)widocznych kobietach w kulturze. Artur Jóźwik, Grażyna Pol i Anita Wasik w rozmowie z Małgorzatą Muraszko
godz. 20.00-20.40 – Akustyczny kameralny koncert Misi Furtak
Bilety: https://goyki3.pl/produkt/misia-furtak-akustycznie/
Kobiety w kulturze w Polsce stanowią ponad 65% pracowników organizacji, których działalność dotyczy kultury, rozrywki i rekreacji (GUS 2018). Posiadają wykształcenie wyższe (40,3% ogółu pracujących), ale zarabiają średnio mniej za godzinę pracy niż mężczyźni (GUS, 2018; World Economic Forum, 2020) i rzadziej zajmują stanowiska kierownicze w organizacjach. Ponadto kobiety częściej korzystają z instytucjonalnej oferty kulturalnej.
Skoro kultura jest kobietą to dlaczego tworzą i zarządzają nią mężczyźni w formule mansplanningu? Organizując „Dzień (nie)widocznych kobiet w kulturze” chcemy nie tylko odpowiedzieć na to pytanie, ale także wypracować rozwiązania, które można będzie wdrożyć zarówno w organizacjach kultury jak i uświadomić artystki/twórczynie o znaczeniu praw, a nie tylko obowiązków. Wydarzenie kierujemy i do kobiet i do mężczyzn. Wszyscy są mile widziani!
Koncepcja i koordynacja: Marta Szadowiak
Misia Furtak
Kompozytorka, autorka tekstów, wokalistka, basistka i aktywistka. Razem z zespołem Très.B laureatka Paszportu Polityki w kategorii muzyka popularna i Fryderyka w kategorii debiut roku. Solowo jako Misia Ff uhonorowana nagrodą miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego. Współpracowała m.in z kwintetem Wojtka Mazolewskiego przy albumie „Chaos pełen idei”, który otrzymał status złotej płyty. Z Piotrem Kalińskim (Hatti Vatti) tworzy duet Ffrancis. W 2019 wydała wyprodukowaną przez siebie, napisaną we współpracy z Hanią Rani, płytą „Co przyjdzie?”, która znalazła się w zestawieniach najlepszych wydawnictw roku „Tygodnika Polityka” i „Gazety Wyborczej”. W listopadzie 2021 premierę miała płyta „Wybory”, współtworzona z zespołem miedzynarodowych współpracowników (m.in Christian Balvig – Efterklang, Gareth Quinn Redmond – Bell X1, Albert Karch – Ichiko Aoba). Misia Furtak od wielu lat angażuje się też w działania edukacyjne dla młodych muzyków. W 2022 została wybrana do prestiżowej sieci Keychange – pionierskiej, miedzynarodowej organizacji, której celem jest wspieranie kobiet oraz mniejszości płciowych w branży muzycznej oraz budowanie bardziej zrównoważonej branży muzycznej. Również z zeszłym roku stanęła na czele polskiego oddziału Music Declares Emergency. Zagrała setki koncertów w Europie i Japonii, u boku m.in The National, Arlo Parks, TV On The Radio, i wielu innych.
Artur Jóźwik
Dyrektor Biura Kultury m.st. Warszawy od 2019 roku. Członek Rady Muzeum Literatury, Rady Centrum Archiwistyki Społecznej, Warszawskiej Rady Pożytku Publicznego. Zaangażowany w prace miejskich zespołów dokumentacji niematerialnego dziedzictwa Warszawy, pomników oraz edukacji kulturalnej. W latach 2006-2019 dyrektor i członek Zarządu Ośrodka KARTA. Pracował także w Biurze Festiwalowym Kraków 2000 oraz Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Ukończył politologię na Akademii Pedagogicznej w Krakowie, gdzie w 2005 roku obronił doktorat z nauk politycznych.
Gosia Muraszko
Dziennikarka i redaktorka działu kultura „Gazety Wyborczej”, kulturoznawczyni. Szczególnie bliskie są jej muzyka popularna, literatura i film. Drugim filarem jej działalności i zainteresowań są kulinaria, które – podobnie jak kultura – łagodzą obyczaje.
Grażyna Pol
Socjolożka kierująca Działem Badań i Analiz w Narodowym Centrum Kultury. Doświadczenie zawodowe gromadziła kierując projektami w firmach badawczych SMG/KRC, Millward Brown i Danae. Zainteresowania badawcze koncentruje wokół metodologii badań społecznych oraz socjologii kultury. Współautorka licznych raportów badawczych, kilku artykułów naukowych oraz książki „Oswajając zmienność. Kultura lokalna z perspektywy domów kultury”.
Anita Wasik
absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, aktualnie adiunktka na macierzystej uczelni. Prowadzi Pracownię Projektowania dla Kultury oraz Pracownię Propedeutyki Projektowania Książki. Wielokrotnie nagradzana projektantka graficzna, specjalizująca się w projektowaniu dla instytucji kultury. Zajmuje się tworzeniem identyfikacji wizualnych, wystawiennictwem, a także projektowaniem książek i katalogów. Pociąga ją papier, przestrzeń, narracja i interakcja – grafika, która działa na rożne zmysły. Jest współautorką (wraz z Piotrem Stańczykiem) książek Bom dia São Tomé oraz Bom dia Bissau poświęconych ręcznie malowanym szyldom w krajach Afryki Zachodniej.