Gościniami siódmej debaty z cyklu #Goyki3Lab będą: Magda Gacyk i Joanna Murzyn. Spotkanie poprowadzi Bartek Frąckowiak. Zapraszamy do uczestnictwa offline na #Goyki3 w środę 19 października o godz. 18.00. Spotkanie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy.
Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy pod linkiem http://app.evenea.pl/event/goyki3lab7
W ramach #Goyki3Lab łączymy artystów, przedstawicieli instytucji kultury, naukowców oraz przedsiębiorców w kreatywne grupy. Pozwoli to na zgromadzenie w jednej hybrydowej przestrzeni przedstawicieli różnych podmiotów należących do sektora kultury, aby docelowo stać się platformą współpracy, wymiany doświadczeń w zakresie nowych rozwiązań sposobów realizacji projektów, w tym międzysektorowych. Pierwsza debata poświęcona była #KulturaWCzasachPandemii. Druga – „Roli kultury w strategiach rozwoju miast”. Trzecia – „O statusie artysty w Polsce”. Czwarta –„Ekosystemowi zrównoważonego rozwoju instytucji kultury”. Piątą nazwaliśmy „(po)granicze kultury. Gdzie tworzy się kultura?”. Szóstą – „o (za)granicy kultury”. Zapis poprzednich dostępny jest na https://www.youtube.com/goyki3 i na www.anchor.fm/goyki3
Koncepcja i koordynacja całego cyklu #Goyki3Lab: Marta Szadowiak
Czy inny internet jest możliwy? Bartek Frąckowiak
Technologie tworzą naszą teraźniejszość. Czy wiemy, jaka ona jest? Czy wiemy, jaka mogłaby być i jakiej chcemy? Czy rozumiemy, że oddajemy nasze ciała, myśli, emocje, zachowania, relacje, intymność w ręce algorytmów rozpoznających wzorce naszych żyć i sprowadzające je do kodu binarnego? Czy chcemy i wiemy, że możem mieć nad nimi kontrolę i je rozumieć? I sprawczo kształtować przyszłe technologie w taki sposób, by służyły człowiekowi, zarazem nie ulegając pokusie eskapizmu i ucieczki w pozatechnologiczną utopię.
Spróbujemy wydobyć na światło dzienne to, co w obszarze technologii pozostaje ukryte i niejawne. Oraz odsłonić „bebechy” technologicznych czarnych skrzynek. Zrozumieć polityczny potencjał algorytmów; to, jak stymulują nasze ciała, zachowania, tworzą nowe wzorce społeczne, wciągają nas w uzależnienia, manipulują nami i kształtują to, kim jesteśmy, jak działamy, jakich wyborów dokonujemy, jak rozgrywamy konflikty w skali mikro i w skali planetarnej; to, jak kochamy, jak czujemy i jakie społeczności tworzymy. Porozmawiamy o ciężarze, składzie chemicznym i emisji CO2 chmury, która nie jest lotnym stanem unoszących się w eterze cząsteczek danych, ale ma swoją materialność i fizyczność.
Naszym celem nie jest jednak wyłącznie krytyczna refleksja. Chcemy zrozumieć, w jaki sposób tworzyć etyczne technologie, które pomagają nam w lepszym porozumieniu między nami i innymi gatunkami, które pozwalają budować świat, którego chcemy, dobrze ze sobą współpracować, lepiej rozumieć siebie i zjawiska w ekosystemach, z którymi pozostajemy w rozmaitych związkach. Porozmawiamy o ekologii cyfrowej, o cyborgach, biotechnologii jako nowym polu eksperymentów, kodowaniu danych w DNA i organicznym hardwarze. Dolina Krzemowa nie jest monolitem. Poza monopolami cyfrowymi, które chcą kapitalizować dane wydobyte z naszych żyć, porozmawiamy o nowych zjawiskach i trendach, które oparte są na decentralizacji, zmianie stosunków własności i władzy oraz technologiach sprzyjających rozwojowi ludzkości: mniejszemu cierpieniu, większej empatii, lepszemu zrozumieniu świata.
Magda Gacyk: dziennikarka, analityczka trendów technologicznych, konsultantka polskich startupów w Dolinie Krzemowej, socjolożka i tłumaczka, posługująca się sześcioma językami. Od dwóch dekad obserwuje i opisuje -jako korespondentka polskich mediów – nowe zjawiska na styku techniki, ekonomii i kultury w Silicon Valley. Autorka książki „Zabawy w Boga. Ludzie o magnetycznych palcach” oraz ” Ścigając Steve’a Jobsa. Historie Polaków w Dolinie Krzemowej”. W czasie wolnym: instruktorka karate i pasjonatka narciarstwa, windsurfingu, nurkowania i wspinania.
Joanna Murzyn: propagatorka filozofii Ekologii Cyfrowej i działań na rzecz zmniejszenia negatywnego wpływu rozwoju środowiska technologicznego na środowisko naturalne oraz człowieka. Technologiczna aktywistka, promotorka cyrkularnego i niskoemisyjnego projektowania cyfrowego, zorientowanego na zasoby naturalne oraz dobrostan istot ludzkich i nieludzkich.
Bartek Frąckowiak: badacz, kurator sztuki i trener. Jego główny obszar zainteresowań stanowi splot sztuki, technologii i społeczeństwa. Zajmuje się też związkami polityki i algorytmów, infrastrukturą internetu, psychospołecznymi kontekstami sztucznej inteligencji, etycznymi technologiami i ekologią cyfrową. Współzałożyciel i partner w Strategic Dreamers, firmie szkoleniowo-badawczej, która wspiera rozwój zespołów i organizacji, pomaga w dobrej współpracy, zajmuje się foresightem, scenariuszami przyszłości oraz projektowaniem etycznych i zrównoważonych innowacji technologicznych i organizacyjnych. Łączy podejście projektowe z etnografią, strategię z twórczością. Bada związki nowych technologii i kultur organizacyjnych w perspektywie cyberpsychologii i antropologii cyfrowej.
Współtworzył i współprowadził dwie instytucje publiczne: Biennale Warszawa w latach 2017-2022 (jako zastępca dyrektora) oraz Teatr Polski w Bydgoszczy w latach 2014-2017 (jako wicedyrektor).