Od zarania dziejów ludzie obserwują otaczający ich świat próbując go zrozumieć i opisać. Źródłem ogromnego sukcesu nauk przyrodniczych jest zastosowanie metod matematycznych. Jaki obraz świata wyłania się z tego gąszczu równań? Czy jest w nim miejsce dla sztuki i humanizmu? I dlaczego w ogóle świat daje się poznawać przy pomocy matematyki?
Serdecznie zapraszamy na fascynującą podróż w głąb matematycznego wszechświata! Naszymi przewodnikami będą naukowcy z polskich uczelni, którzy pomogą nam tropić fascynujące związki nauk ścisłych z filozofią, historią i sztuką.
Spotkania obejmują również dyskusję publiczności z panelistami.
Na pierwsze spotkanie z cyklu zapraszamy 21 października o godz. 17:00.
Poetyka Wszechświata – spotkanie z prof. Pawłem Horodeckim ma wyjątkowy charakter i podczas jego przebiegu NIE będziemy dokonywać rejestracji. Żeby wziąć udział w spotkaniu wystarczy kliknąć w poniższy link:
Partnerem projektu jest: Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego
Prof. Paweł Horodecki
Fizyk teoretyk, absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, pracownik Politechniki Gdańskiej, członek Rady Naukowej Krajowego Centrum Informatyki Kwantowej w Gdańsku. Doktoryzował się na Politechnice Gdańskiej (1999), habilitował na Uniwersytecie Gdańskim (2004), od roku 2010 jest profesorem tytularnym. Był stypendystą Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej i DAAD. Autor i współautor ponad 150 artykułów z dziedziny kwantowej teorii informacji i podstaw mechaniki kwantowej, cytowanych ponad 11 tys. razy. Zajmował się też relatywistyczną teorią rozpraszania. Współpracuje z zespołami doświadczalnymi w zakresie testowania nowych własności mikroświata na gruncie optyki kwantowej. Zainteresowania naukowe prof. Pawła Horodeckiego obejmują szeroko rozumiane własności i konsekwencje korelacji kwantowych, możliwe ekstrapolacje praw fizyki kwantowej na gruncie innych teorii probabilistycznych, a także filozoficzne aspekty własności układów złożonych.
Prowadzący:
Dr Michał Eckstein (Krajowe Centrum Informatyki Kwantowej, Uniwersytet Gdański), fizyk i matematyk, pracuje w Krajowym Centrum Informatyki Kwantowej UG. Jego zainteresowania badawcze sięgają od abstrakcyjnej algebry i geometrii nieprzemiennej po fizykę kwantową
i Ogólną Teorię Względności. Członek Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych i bliski współpracownik ks. prof. Michała Hellera. Autor monografii naukowej z fizyki matematycznej i kilkunastu artykułów naukowych. Prywatnie, mąż biolożki Oli i ojciec Kingi i Pawła, amator wspinaczki w górach wysokich.