Pomidory na balkon i do ogrodu | Warsztaty z Jackiem Naliwajkiem

Zielona Akademia Goyki 3 – Cykl warsztatów z ekoogrodnictwa.

Pierwsze spotkanie:

15.03 (sobota) godz. 11:00-13:00 – Warsztaty „Pomidory na balkon i do ogrodu”. Połowa marca, to najlepszy czas na siew pomidorów. Każdy uczestnik warsztatów zabierze ze sobą do domu doniczki z wysianymi pomidorami. Do wyboru będą odmiany dedykowane do uprawy w donicach na tarasach i balkonach, do uprawy w gruncie oraz w szklarni i tunelu foliowym. Podczas zajęć przekonamy się, że do uprawy pomidorów nie potrzeba wielkiego ogrodu. Wystarczy niewielki balkon aby zbierać słodkie owoce. W połowie marca wspólnie zaczniemy pomidorowy sezon. Na kolejnych, kwietniowych warsztatach będziemy pikować siewki pomidorów do osobnych doniczek. 

Kup wstęp na pierwsze spotkanie

Kup wstęp na cały cykl warsztatów

Kolejne spotkania:

26.04 (sobota) godz. 11:00-13:00 – Warsztaty „Planowanie upraw w warzywniku” i nauka pikowania pomidorów. Zaplanujemy uprawę Twoich warzyw, od wiosny do jesieni. Nauczysz się, jak efektywnie wykorzystać nawet niewielką grządkę na uprawę warzyw i kwiatów. Na specjalnych kartach pracy zaplanujesz przedplony, plon główny oraz poplony. Po zakończeniu warsztatów z planowania będziemy pikować wysiane w marcu siewki pomidorów. 

24.05 (sobota) godz. 11:00-13:00 – Warsztaty „Uprawa ziół i kwiatów w ogrodzie warzywnym i na balkonie”. Wystarczy trochę ziół i pospolitych kwiatów aby zamienić monotonną uprawę warzywną w kolorowy, radosny ogród użytkowo-ozdobny. Zioła dodają smaku potrawom, a posadzone na grządkach wspomagają obfite plonowanie, zdrowie i smak warzyw. Kwiaty uprawiane na grządkach chronią przed szkodnikami, wspierają zapylanie.

12.07 (sobota) godz. 11:00-13:00 „Naturalne nawozy i sposoby ochrony roślin przed szkodnikami”. W ekologicznych ogrodach przydomowych i działkach ogrodniczych nie ma miejsca na sztuczne nawozy i chemiczne środki ochrony roślin. Co stosuje świadomy ogrodnik? Kompost, obornik, obornik granulowany, nawozy roślinne granulowane, wióry rogowe, gnojówki azotowe i potasowe, zielone nawozy – to nawozy stosowane w ogrodach bliskich naturze. Poznasz ich właściwości i optymalne terminy stosowania dla różnych upraw. Do ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami także stosujemy ekologiczne rozwiązania, które poznasz podczas zajęć. 

27.09 (sobota) godz. 11:00-13:00 Warsztaty „Kompostowanie, poprawa struktury gleby – przygotowanie ogrodu do zimy”. Na warsztatach dowiesz się jak zrobić własny kompost. Co można układać na pryzmę kompostową i w jakich proporcjach, w czym kompostować, co zrobić w liśćmi. Powiemy także o przygotowaniu ogrodu do zimy, ściółkowaniu i zabezpieczaniu roślin.

15.11 (sobota) godz. 11:00-13:00 „Sadzenie roślin cebulowych w gruncie i donicach na przyszły rok”. Przynieś swoją donicę, którą wspólnie obsadzimy cebulkami tulipanów, narcyzów i szafirków. Wyjdziesz z własną lazanią cebulową, która zakwitnie wiosną przyszłego roku.

Prowadzący:

Jacek Naliwajek – dziennikarz i ogrodnik. Od kilkunastu lat jest właścicielem wiejskiego ogrodu podmiejskiego, który zakładał od zera i w którym dzieli się swoim doświadczeniem. Od 6 lat współtwórca projektu Naturalnie o Ogrodach, w którym wraz z Katarzyną Bellingham promują uprawę ogrodów zgodnych z naturą. Od marca 2019 roku jest to już ponad 260 podcastów traktujących o ogrodzie ozdobnym i użytkowym oraz poniedziałkowe live’y z odpowiedziami na pytania nurtujące ekologicznych ogrodników. To także fanpage na Facebooku, Instagramie oraz kanał z filmami poradniczymi na YouTube. Autor książki „Plan na warzywnik. Jak zaplanować warzywnik, grządka po grządce, od wiosny do jesieni”. 

Więcej informacji na temat Jacka i jego działań znajdziesz tutaj: 

Strona www: https://naturalnieoogrodach.pl/
Podcast: https://naturalnie-o-ogrodach.simplecast.com/
Kanał: https://www.youtube.com/@naturalnieoogrodach
Fanpage: https://www.facebook.com/NaturalnieoOgrodach
Instagram: https://www.instagram.com/naturalnie.o.ogrodach/ 

Koordynacja: Joanna Fryda i Kamil Antoniuk

fot. Rafał Wojczal

grafika Joanna Czaplewska

Przejdź do treści