Biotechnologiczne uniwersum | wykład prof. Ewy Łojkowskiej

Rozpoczynamy nowy cykl!

Kiedy:
16.04 (środa)
godz. 18:00 

Wykład Polityka równego traktowania płci w strategii rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego i prowadzonych badaniach naukowych inauguruje początek współpracy pomiędzy Goyki 3 a Uniwersytetem Gdańskim.

Wykład prof. Ewy Łojkowskiej będzie poświęcony równości płci w nauce oraz działaniom na rzecz inkluzywności prowadzonym na Uniwersytecie Gdańskim. Dowiecie się, jak wygląda wdrażanie Planu Równości Płci na Uniwersytecie Gdańskim oraz jakie inicjatywy wspierające i promujące kobiety w nauce zostały już zrealizowane na uczelni i poza nią. Prof. Łojkowska poruszy także temat uwzględniania płci w projektowaniu i interpretacji badań naukowych – kluczowego elementu, który sprzyja innowacyjności, podnosi jakość badań i realnie wpływa na poprawę zdrowia całych społeczeństw. 

Prowadzenie: Olga Jankowska

Ewa Łojkowska – biotechnolożka, profesorka Uniwersytetu Gdańskiego. Od 1993 r. zatrudniona na MWB UG i GUMed. Tytuł naukowy profesora uzyskała w 2001 r. W latach 2005-2012 była Dziekanem MWB UG i GUMed.  Odbyła staże naukowe w University of Wisconsin-Madison USA (1986-1988) i Institute National des Sciences Appliques Lyon, Francja (1991-1993).

Specjalistka w zakresie czynników molekularnych warunkujących chorobotwórczość bakteryjnych patogenów roślin. Badania zespołu prof. Ewy Łojkowskiej obejmują zagadnienia dotyczące bioróżnorodności patogenów roślin, molekularnych podstaw odporności roślin oraz taksonomii molekularnej. Współautorka ponad 170 publikacji; wypromowała 21 doktorów i doktorek z zakresu biotechnologii roślin.

Ważnym aspektem pracy prof. Ewy Łojkowskiej są zagadnienia związane z równością płci w nauce i promowaniem młodych uzdolnionych badaczek. Propaguje prowadzenie badań, które uwzględniają pierwiastek płci w projektowaniu i interpretacji wyników badań; zarówno pod kątem tworzenia różnorodnego składu zespołu badawczego jak i uwzględniania płci obiektu badań.

Jest Przewodniczącą Komitetu Biotechnologii PAN od 2020 r., Przewodniczącą: Jury L’Oréal-UNESCO dla Kobiet i Nauki od 2005 r. oraz Komisji ds. Społecznej Odpowiedzialności UG od 2019 r., Prezeską Klubu Kobiet Uczelni Fahrenheita od 2023 r. i ekspertką EU w programie Re-Imagine Europa: Task Force on “Sustainable Agriculture and Innovation”od 2021 r. oraz AcademiaNet – międzynarodowej bazie kobiet naukowczyń prowadzonej przez Szwajcarską Akademię Nauk.

Przejdź do treści