Forgotten by : lekcja trwa to refleksja na temat oduczania się i zapominania – osobistych historii, miejsc, technik pracy. Czwórka artystów i artystek uczestniczących w wystawie zapraszają osoby zwiedzające do swoich mikro narracji poprzez różne rzemiosła i języki wizualne, różnorodność praktyk, które są kierowane wspólnym myśleniem o ich własnym doświadczeniu jako artystów. Wystawa odwołuje się do formujących doświadczeń, lokalnych legend, rytuałów przekazywanych z pokolenia na pokolenie, popkultury i przedmiotów naznaczonych pamięcią. Forgotten by
: lekcja trwa jest rozszerzeniem zeszłorocznej wystawy w galerii Collega w Kopenhadze (Forgotten by
) i pierwszą odsłoną programu sztuk wizualnych 2025 w Goyki 3, odnoszącym się do pracy w różnych aspektach społeczno-kulturowych.
Artyści i artystki: Vala T. Foltyn, Alice dos Reis, Ala Savashevich, ihsan saad ihsan tahir
Wernisaż: 28.03.2025, godz. 19.00 i rytualny performance w wykonaniu Vali T. Foltyn
Wystawa: 29.03 – 10.05.2025
Duet kuratorski: Jari Malta i Kasia Sobczak
Godziny otwarcia wystawy: wtorek-piątek: 10.00-18.00, sobota 10.00-14.00
Współpraca: Collega w Kopenhadze
Program publiczny
29.03 (sobota), godz. 11.00 – oprowadzanie autorsko – kuratorskie po wystawie (j. polski i angielski)
23.04 (środa), godz. 18.00 – spotkanie z artystką Alice dos Reis (j. angielski)
09.05 (piątek), godz. 18.00 – wykład Post Brothers (j. angielski i j. polski)
____
Vala T. Foltyn jest artystką performance i instalacji, queerową wiedźmą, badaczką sztuki i założycielką kolektywu Lamella – domu sztuki queer w Krakowie. W 2022 roku uzyskała tytuł magistra sztuk pięknych w dziedzinie badań artystycznych w Malmö Art Academy. W tym samym roku była rezydentką Art Hub Copenhagen i w ramach programu rezydencyjnego opublikowała swoją pierwszą książkę Szwedzka 8. Wystawiała w Tallinn Art Hall i występowała na Parliament of Bodies Paula Preciado w Bergen Assembly i Muzeum Sztuki Współczesnej w Warszawie. W lipcu 2022 roku zaprezentowała swoją instalację w Norymberdze na terenie byłego zjazdu partii nazistowskiej.
Alice dos Reis jest artystką, reżyserką i badaczką. Wystawiała, solo i w grupach, m.in. w Serralves Museum for Contemporary Art (Porto), Canal Projects (Nowy Jork), Kunsthalle Lissabon (Lizbona), Gallerie D’Italia (Turyn). Jej filmy były pokazywane m.in. w Palais de Tokyo (Paryż), EYE Film Museum (Amsterdam), a także na różnych międzynarodowych festiwalach filmowych. Niedawno otrzymała stypendium Fundacíon Botín Visual Arts Grants (2022-2023), a wcześniej stypendium Mondriaan Fonds Stipend for Young Artists (2020-2021). Równolegle do swojej pracy, Alice realizuje obecnie studia doktoranckie w School of Creative Media na City University w Hong Kongu. Współprowadzi również Pântano Books, niezależne wydawnictwo poetyckie.
Ala Savashevich (ur. 1989, Stolin, Białoruś) – obecnie mieszka i pracuje we Wrocławiu. Studiowała w Państwowej Akademii Absolwentka Sztuk Pięknych w Mińsku, Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Od 2021 doktorantka na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W szczególności bada tematy pamięci zbiorowej i osobistej, traumy i formowania tożsamości w społeczeństwach z doświadczeniem autorytaryzmu i patriarchatu. Wykorzystuje zarówno formy monumentalne, jak i wideo czy działania performatywne, nierzadko badając przy tym granice własnego ciała. Działalność artystki doceniono podczas Warsaw Gallery Weekend 2021 – została laureatką Nagrody Fundacji Sztuki Polskiej ING, Nominowana do Paszportów Polityki w 2024 roku.
ihsan saad ihsan tahir (1995) studiuje obecnie na The Royal Danish Academy of Fine Arts. Zajmując się malarstwem, rysunkiem, rzeźbą i pisarstwem, ihsan tworzy abstrakcyjne i figuratywne formy, które obracają się wokół pojęć klasy, wymiany kulturowej, wysiedlenia i męskości. Jego twórczość często bada narracje migracyjne, współczesną literaturę, osobiste historie i język oraz sposób, w jaki wymieniamy się tymi tematami i jak nasza relacja z faktami jest kształtowana przez te wymiany. Prace ihsana są jednocześnie nieoszlifowane i spokojne, pośrednicząc w przestrzeniach i krajobrazach w sposób, który sprawia, że ich granice są trudne do zdefiniowania – jak wycięte z ich pierwotnego otoczenia, teraz rozszerzają się na ściany i badają poziomy intymności, które istnieją w ich przestrzeniach. Artysta łączy różniące się tematy i zagadnienia, wyrywając tekst i powszechnie znane ikony, aby zaoferować nowe konotacje, kontrkultury i konstytutywne reprezentacje. ihsan próbuje ujawnić sposoby i nasze tendencje do akceptowania istniejących obrazów i tropów w dzisiejszych czasach.
Collega została założona w 2022 roku przez Lotte Løvholm i prezentuje wystawy opracowane we współpracy z międzynarodowymi artystami i kuratorami. Odchodząc od współkuratorstwa jako praktyki, każda współpraca obejmuje metody i zainteresowania zaproszonego partnera. W 2024 roku Løvholm zaprosiła Jari’ego Malta do objęcia roli dyrektora artystycznego Collega. Ta zamiana jest zgodna z etosem Collega, otwierając ścieżki dla nowych kolaboracji i poszerzając sieci organizacji.