Nabór do programu rezydencji Szklarnia / Skleník
Projekt we współpracy Goyki 3 Art Inkubatora i MeetFactory w Pradze
Projekt Szklarnia / Skleník skierowany jest dla artystek i artystów mieszkających w Polsce i Czechach zainteresowanych poszerzaniem pola sztuki o inne – bardziej banalne – dziedziny życia. Tytułową szklarnię rozumiemy jako przestrzeń dla eksperymentu i narzędzie, które pozwoli na rozwój koncepcji pojęć i projektów wychodzących poza standardy pracy instytucji kultury. Zależy nam na stworzeniu przestrzeni dla sztuki niematerialnej i efemerycznej, która prowadzi dialog z koncepcją degrowth – postwzrostu. Punktem wyjścia rezydencji są tereny zielone, które otaczają obie instytucje. W Sopocie jest to park na Goyki 3, a w Pradze tereny wokół MeetFactory.
W 2024 roku postanowiliśmy zmodyfikować program tak, aby artystki i artyści, którzy są rodzicami mogli odbyć rezydencję w Pradze i w Sopocie razem ze swoim dzieckiem.
Proponujemy dwie czternasto tygodniowe rezydencje podzielone pomiędzy praskie MeetFactory – cztery tygodnie latem 2024 – i sopocki Art Inkubator – cztery tygodnie jesienią 2024. Rezydencje zakończy wydarzenie w formacie perfomance/dyskusji/wystawy – w zależności od preferencji uczestniczek i uczestników.
Do udziału w naborze zapraszamy polskich i czeskich artystów i artystki sztuk wizualnych. Spośród nadesłanych zgłoszeń jury składające się z przedstawicieli obu instytucji, wybierze jedną osobę z Polski, która weźmie udział w programie.
Kuratorzy projektu: Piotr Sikora (MeetFactory) i Kasia Sobczak (Goyki 3 Art Inkubator)
Zgłoszenia powinny zawierać:
– portfolio (do 6 projektów) wraz z krótkim biogramem i artist statement
– 200 słów opis projektu realizowanego w czasie rezydencji w obu miejscach
– dokument zawierający informacje kontaktowe (imię, nazwisko, datę urodzenia, telefon kontaktowy, adres email, wiek dziecka)
Warunki rezydencji w Sopocie:
nocleg w Sopocie
pracownia w siedzibie Goyki 3 Art Inkubatora
budżet projektu – 4000 zł brutto (w tym na pokrycie kosztów opieki nad dzieckiem)
nie refundujemy kosztów transportu ani ubezpieczenia
Warunki rezydencji w Pradze:
art fee – 700 euro
nocleg w Pradze
pracownia w siedzibie MeetFactory
budżet produkcji – 200 euro
nie refundujemy kosztów transportu ani ubezpieczenia
Zapewniamy pomoc przy tworzeniu aplikacji do programu Funduszu Wyszehradzkiego dedykowanego dla mobilności artystów i artystek w regionie FUNDUSZ – termin aplikacji do 15.10.2023
pełen regulamin rezydencji: Regulamin szklarnia 2024
Kontakt i zgłoszenia: kasia.sobczak@goyki3.pl
Zgłaszając się do programu uczestnicy i uczestniczki naboru zobowiązują się do odbycia rezydencji w Pradze i w Sopocie.
Kalendarz programu Szklarnia / Sklenik
otwarcie naboru: 21.08.2023
zakończenie naboru: 25.09.2023, godzina 11.00 CET
ogłoszenie o osobie, która uzyskała rezydencje: 30.09.2023
Terminy rezydencji programu Szklarnia / Sklenik:
Praga: 1.08 – 30.8.2024
Sopot: 30.09 – 31.10.2024
Wyniki naboru do programu rezydencji Szklarnia / Skleník!
Naszymi rezydentkami ramach projektu Szklarnia / Skleník współorganizowanego razem z MeetFactory w 2024 będą:
z Polski – Dorota Walentynowicz
Dorota Walentynowicz jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (fotografia) i Królewskiej Akademii Sztuki w Hadze (art-science). W ubiegłym roku obroniła doktorat na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie prowadzi obecnie zajęcia z zakresu postfotografii.
Laureatka licznych stypendiów (m.in. Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, holenderskie Stypendium Huygensa), uczestniczka międzynarodowych programów rezydencyjnych (m.in. Museumsquartier w Wiedniu, Kunsthalle w Krems, Kunsthalle w Andratx, Apollonia European Art Exchanges w Strasburgu).
Jej instalacje i fotografie wystawiane były między innymi w Muzeum Folkwang w Essen, w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie (wystawa indywidualna 2015), na Biennale sztuki WRO we Wrocławiu, na festiwalu Transmediale w Berlinie, w Instytucie Mediów V2 w Rotterdamie, w Kunstlerhaus w Wiedniu, w Austriackim Forum Kultury w Warszawie (wystawa indywidualna 2010), w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku, w Muzeum Fotografii w Amsterdamie, w Fundacji Stroom w Hadze (wystawa indywidualna 2009), w Pawilonie Czterech Kopuł MNWr we Wrocławiu, w Galerii Bunkier Sztuki w Krakowie, w Gdańskiej Galerii Miejskiej (wystawa indywidualna 2022), w przestrzeni New Joerg w Wiedniu (wystawa indywidualna 2023), w Kunstverein w Salzburgu, w Galerii Ruyter w Wiedniu.
Prace Doroty Walentynowicz znajdują się w kolekcji Miasta Gdańska, kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu, kolekcji Miasta Strasbourg, kolekcji CCA Andratx, a także w kolekcjach prywatnych.
Walentynowicz jest członkinią kolektywu artystycznego <dienstag abend>, kolektywu badawczego pisze-mówi-robi, Plenum Osób Opiekujących Się oraz grupy organizacyjnej Seminarium Feministycznego.
http://dorotawalentynowicz.com
z Czech – Barbora Fastrová
Barbora Fastrová jest artystką wizualną mieszkającą w Pradze. Pomimo ukończenia studiów w Studium Fotografii na UMPRUM, zajmuje się głównie rzeźbą i instalacjami. Jej prace zawsze dotyczyły fascynacji kształtami, masami i materiałami. W 2015 roku zaprezentowała swoją wystawę dyplomową In my country, która zawierała obiekty z betonu i gipsu wraz z pracami audiowizualnymi. W 2014 roku rozpoczęła długotrwałą współpracę z inną absolwentką Studium Fotografii UMPRUM – Johanną Pošovą. Nie zaprzestała jednak solowej praktyki i kontynuowała pracę nad bardziej intuicyjnymi i intymnymi obiektami. W 2018 roku wspólnie z Pošovą zrealizowały projekt o nazwie Cheap Art. Była to próba stworzenia w 100% zrównoważonej wystawy.
Podczas pandemii zaczęła również rysować i powoli stało się to ważną częścią jej pracy. Głównym tematem jej rysunków jest niewątpliwie człowiek, jego ciało, relacje i kontakt fizyczny. Niedawno została zaproszona wraz z Pošovą do stworzenia prac do projektu Flower Union, będącego częścią czeskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Wraz z innymi ośmioma młodymi czeskimi artystami i projektantami stworzyli dekoracje dla dwóch budynków w Brukseli.
https://www.instagram.com/barbora.fastrova/?hl=en
Dziękujemy za wszystkie nadesłane zgłoszenia.