Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Matematyczny wszechświat”. Rola struktur matematycznych w filozofii – spotkanie i dyskusja z dr. Bartłomiejem Skowronem.
25 marca, godz. 19.00 w tymczasowej siedzibie Art Inkubatora, ul. Sobieskiego 26/4 w Sopocie. Wstęp wolny.
Humanistą jest ponoć ten, kto nie lubi matematyki, a ścisłowcem ten, kto nie lubi j. polskiego i historii. Taki nieprawdziwy model utrwalił się w naszej kulturze tak silnie, że podziały te wydają się nam już oczywiste. Celem mojego wykładu jest zaburzenie poczucia takiej oczywistości. W szczególności chcę na przykładach pokazać, jak struktury matematyczne oraz modelowanie matematyczne jest silnie obecne we współczesnej filozofii. Mowa będzie zatem o matematyzowalności filozofii i filozoficzności matematyki, o geometrii i jej roli w ontologii a także o ideach typu platońskiego i matematycznych kategoriach. Teza: struktury matematyczne są wszędobylskie!
Dr Bartłomiej Skowron – platonik, filozof matematyczny, interesuje się ontologią formalną, logiką, filozofią matematyki i etyką. Uprawia filozofię wykorzystując struktury matematyczne (w szczególności topologiczne i kategoryjne), traktujące je jak modele struktur filozoficznych. Jest autorem geometryzacji ontologicznego zagadnienia rozciągłości oraz topologicznej analizy problemu identyczności osobowej. Broniąc współczesnej wersji platonizmu, stworzył dynamiczną i strukturalną teorię idei, wykorzystując w tym celu matematyczną teorię kategorii. Jest adiunktem na Wydziale Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej i członkiem – powstałego na tym Wydziale w 2015 r. – Międzynarodowego Centrum Ontologii Formalnej. W Centrum prowadzi międzynarodową grupę badawczą z topologicznej filozofii. W roku 2012 został nominowany na 5-letnią kadencję do Akademii Młodych Uczonych i Artystów, w latach 2013-2017 pełnił rolę przewodniczącego Akademii. W roku 2013 otrzymał Academia Europaea Burgen Scholarship. Animator wydarzeń filozoficznych i filozoficzno-naukowych we Wrocławiu i w Warszawie. Inicjator i lider warsztatów logiczno-krytycznych Porządne Myślenie, współautor projektu Wyrzeźbić mądrość oraz projektu badawczo-edukacyjnego Filomates.