Projekt Szklarnia / Skleník skierowany jest do artystek i artystów mieszkających w Polsce i Czechach zainteresowanych poszerzaniem pola sztuki o inne – bardziej banalne – dziedziny życia. Tytułową Szklarnię rozumiemy jako przestrzeń dla eksperymentu i narzędzie, które pozwoli na rozwój koncepcji pojęć i projektów wychodzących poza standardy pracy instytucji kultury. Zależy nam na stworzeniu przestrzeni dla sztuki niematerialnej i efemerycznej, która prowadzi dialog z koncepcją degrowth – postwzrostu.
Punktem wyjścia rezydencji są tereny zielone, które otaczają obie instytucje. W Sopocie jest to park na Goyki, w Pradze tereny wokół MeetFactory.
Proponujemy dwie czternastotygodniowe rezydencje podzielone pomiedzy praskie MeetFactory – osiem tygodni latem 2023 – i sopocki Art Inkubator – sześć tygodni jesienią 2023. Rezydencje zakończy wydarzenie w formacie perfomance/dyskusji/wystawy – w zależności od preferencji uczestniczek i uczestników.
Do udziału w naborze zapraszamy polskich artystów i artystki sztuk wizualnych. Spośród nadesłanych zgłoszeń jury składające się z przedstawicieli obu instytucji, wybierze jedną osobę z Polski, która weźmie udział w programie. Czeski rezydent zostanie wybrany w osobnym procesie konkursowym.
Kuratorzy projektu: Piotr Sikora (MeetFactory) i Kasia Sobczak (Goyki 3 Art Inkubator)
Zgłoszenia powinny zawierać:
– portfolio (do 6 projektów)
– opis projektu (200 słów) realizowanego w czasie rezydencji w obu miejscach
– dokument zawierający informacje kontaktowe (imię, nazwisko, datę urodzenia, telefon kontaktowy, adres email)
Zgłaszając się do programu uczestnicy i uczestniczki naboru zobowiązują się do odbycia rezydencji w Pradze i w Sopocie.
Warunki rezydencji w Sopocie:
nocleg w Sopocie
pracownia w siedzibie Goyki 3 Art Inkubatora
budżet projektu – 3000 zł brutto
Warunki rezydencji w Pradze:
art fee – 700 euro
nocleg w Pradze
pracownia w siedzibie MeetFactory
budżet produkcji – 200 euro
Deadline zgłoszeń: 23.09, godzina 13.00 CET
Kontakt i zgłoszenia: kasia.sobczak@goyki3.pl
Pełen regulamin open call dostępny TUTAJ.
Wyniki naboru do programu rezydencji Szklarnia / Skleník!
Naszymi rezydentkami ramach projektu Szklarnia / Skleník współorganizowanego razem z MeetFactory w 2023 będą:
Z Polski – Ola Nenko – urodzona w 1996 w Krakowie. Aktualnie mieszka w Porto w Portugalii. Ukończyła Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie na wydziale Rzeźby. W latach 2018-2019 studiowała na Uniwersytecie Fine Arts w Porto.
Założycielka i działaczka kolektywu Bałuckiego 15 w Krakowie. Artystka tworzy rzeźby i instalacje scenograficzne. Działa w obszarze relacji pomiędzy obiektem, przestrzenią a odbiorcą. Najczęściej posługuje się formą symbolu w celu nawiązania dialogu. W ostatnich projektach skupiła się na temacie szeroko pojętej idei domu, braku stabilizacji oraz bezsilności, które w procesie twórczym sprowokowały ją do wyjścia poza jej „bezpieczny świat”. Aktualnie zmienia miejsca zamieszkania w celu poszerzania badań nad abstrakcyjnym pojęciem przestrzeni.
Z Czech – StonyTellers
StonyTellers to platforma artystyczna, która powstała w 2019 roku jako reakcja na kryzys klimatyczny oraz na funkcjonowanie świata sztuki w czasie kryzysu. Obecnie równie ważne jest dla nich między innymi dyskusja o zrównoważonych warunkach produkcji dzieł z perspektywy klimatu, jak i z perspektywy zdrowia psychicznego, bezpieczeństwa finansowego i sprawiedliwych warunków pracy.
Rezydencja potrwa od sierpnia do listopada 2023 i odbędzie się w Pradze i w Sopocie.
Dziękujemy za wszystkie nadesłane zgłoszenia.