W ramach współpracy z artystką Julią Sokolnicką i dyskusji wokół choreografii tłumu i gościnności Anna Steller dołącza do grona artystek i artystów zaangażowanych w projekt Inne Rytmy.
Jej performance osadzony w kontekście prac i badań Julii Sokolnickiej będzie można zobaczyć 30 września w parku na Goyki w Sopocie.
Wcześniej, od godz. 19.00 zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie z Weroniką Morawiec i Julią Sokolnicką po wystawie Inne Rytmy: Sopot. „Rusałki” przywołają nas do parku po zmroku…
Anna Steller w swym performance „Rusałki” odnosi się bezpośrednio do figury z mitologii słowiańskiej przenosząc ją na grunt współczesnej turystyki i umiejscawiając postać rusałki w kontekście wakacyjnych rytuałów.
Te rytuały często są wyobrażoną świętością tego, jak „powinny” wyglądać wakacje, czas wolny, kurort, który gości przybyszów z zewnątrz. „Rusałki” to efekt zanurzenia, spotkania w sobie tej części, która patrzy z wysoka, na tę, która dołącza do tłumu, bo w jakimś stopniu dzieli z nim tkankę narodową, społeczną, historyczną, kulturową. „Rusałki” to także próba wyniesienia postaci postrzeganej przez cielesność, zmysłowość, ku przeżyciu duchowemu, czemuś bliskiemu ekstazy.
Anna Steller – tancerka, performerka i choreografka. Absolwentka slawistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Na scenie występuje od 1993 roku. Od wielu lat tworzy spektakle taneczne, akcje performance oraz performance typu site specific. Współpracuje z wieloma choreografami, reżyserami, artystami wizualnymi m.in.: Krzysztof Leon Dziemaszkiewicz, Anna Królikiewicz, Anita Wach, Maciej Salamon, Ramona Nagabczyńska, Tomek Bazan, Nigel Charnock, Rebecca Lazier. Od 1993 roku tańczy w Gdańskim Teatrze Dada von Bzdulow, a od 2005 roku z Magdą Jędrą tworzy Good Girl Killer. Jako performerka koncentruje się głównie na przejrzystości przekazu, na radykalnych rozwiązaniach artystycznych. Interdyscyplinarność tańca i sztuki scenicznej to obszar, który bada od lat, próbując zrozumieć i przekazać publiczności ważne dla siebie treści i koncepcje. Swoje prace prezentowała m.in. w Arts Station Foundation w Poznaniu, Maat Festiwal w Lublinie, Malta Festiwal w Poznaniu, L1 Contemporary Dance Festiwal w Budapeszcie,“Body-Mind” Warszawa. Ostatnio – w październiku 2020, kilka miesięcy po urodzeniu swojego trzeciego dziecka, tańczyła w spektaklu „Manon Lescaut” Giacomo Pucciniego w reżyserii Mariusza Trelińskiego w Brukseli.