Opowieści o naszych babkach i prababkach | czytanie performatywne fragmentów książki „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak
Kiedy:
1.05 (czwartek)
godz. 17:00
Wstęp wolny.
1 maja chcemy oddać głos tym kobietom, które przez całe życie ciężko pracowały, nie tylko w polu, ale także wychowując dzieci i często mierząc się z trudną sytuacją domową. Opowiemy historie zebrane przez Joannę Kuciel-Frydryszak — o naszych babkach i prababkach, które żyły i zmagały się z rzeczywistością międzywojnia.
Nie każdy z nas słyszał takie relacje w swojej rodzinie. Często były one przemilczane, skrywane.
A może akurat Wasza babcia wyszła za mąż z miłości, miała męża, który ją szanował, i czerpała radość z pracy na roli?
Historie zebrane przez autorkę „Chłopek” nie tworzą obrazu sielskiej, rajskiej wsi.
To raczej wybór opowieści o tym, co przez lata było skrywane, uważane za wstydliwe i niewarte wspomnienia. Tym razem chcemy oddać głos tym, których życie stanowiło tło dla historii uznawanych za ważniejsze.
Opracowanie tekstu, koncept i wykonanie:
Justyna Bartoszewicz i Marzena Nieczuja-Urbańska
Oprawa muzyczna:
Maja Miro
Justyna Bartoszewicz – aktorka teatralna, od 2007 roku związana z Teatrem Wybrzeże. Absolwentka PWST w Krakowie (wydział we Wrocławiu), stypendystka Ministra Kultury. Współpracowała m.in. z Teatrem Capitol, Operą Wrocławską, Teatrem Pieśni Kozła i Teatrem Osterwy. Laureatka nagród m.in. ZASP, Prezydenta Miasta Gdańska i Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Prowadzi warsztaty aktorskie na Uniwersytecie Gdańskim oraz współpracuje z Gdyńską Szkołą Filmową.
Marzena Nieczuja-Urbańska – gdańska aktorka, pierwsza w Polsce pieśniarka Fado, pedagożka, reżyserka. Absolwentka Studium Aktorskiego przy Teatrze Wybrzeże i Uniwersytetu Gdańskiego. Od lat związana z Teatrem Wybrzeże, gdzie zagrała wiele znaczących ról i współpracowała z czołowymi reżyserami. Laureatka licznych nagród, m.in. Nagrody Prezydenta Miasta Rzeszowa, Pomorskiej Nagrody Artystycznej Gryfa Pomorskiego, tytułu Profesjonaliści Forbesa, czy Srebrnego Medalu Gloria Artis (2024). Założycielka Teatru Medium w Starogardzie Gdańskim i była szefowa artystyczna Gdańskiego Wybrzeżaka (1994–2009). Współpracuje z instytucjami kulturalnymi i edukacyjnymi w Trójmieście, m.in. z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim i Uniwersytetem Gdańskim.
Maja Miro – flecistka specjalizująca się w historycznych fletach poprzecznych, twórczyni muzyki improwizowanej, teatralnej i filmowej, wykładowczyni Akademii Muzycznej w Gdańsku, psycholożka. Współzałożycielka zespołu SILVA RERUM arte i flecistka Goldberg Baroque Ensemble. Od 2011 roku programuje festiwal Cappella Angelica w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Autorka projektów łączących muzykę dawną z współczesną wrażliwością, współpracuje z artystami różnych dziedzin. Doktorat poświęcony współczesnej twórczości na flet barokowy obroniła w 2015 roku. Absolwentka m.in. Conservatorium van Amsterdam i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Stypendystka wielu prestiżowych instytucji polskich i zagranicznych.