DĄB SZYPUŁKOWY Quercus robur (na podjeździe, obw. 309)
Kolejnym drzewem na trasie naszej wędrówki po parku przy willi Art Inkubatora jest rosnący na dawnym podjeździe okaz dębu szypułkowego (Quercus robur) o obwodzie 300 cm! Jest piękny i okazały. Warto zauważyć, że był przez wiele lat prawidłowo pielęgnowany przez służby miejskie Sopotu zajmujące się zielenią. Usuwano z niego jemiołę oraz obumarłe konary w koronie. Z tego też powodu może nie ma idealnego pokroju – czyli kształtu korony, za to jest zdrowy i silny.
Dąb ten nie został posadzony ręką człowieka. Rósł tutaj długo przed tym, jak zakupiono ten teren dla postawienia willi i założenia parku. Zachowanie tego pięknego i już wówczas wiekowego drzewa, bardzo dobrze świadczy o pojęciu ochrony przyrody i pojęciu estetyki pierwszych właścicieli. Współcześnie, często słyszy się stwierdzenie, że należy „wyczyścić” całą działkę, nawet ze starych, pięknie kwitnących na wiosnę, drzew owocowych, bo potem „i tak się posadzi nowe”. A przecież rośliny a zwłaszcza drzewa – tak długo rosną. Z pewnością nie doczeka się najpiękniejszej, najbardziej rozwiniętej formy drzewa.
Kompozycyjnie – dąb na podjeździe stanowi wspaniałą dominantę przyrodniczą, niejako konkurującą z dominantą architektoniczną willi i jej wieżyczki. Zaś akcentem – jest „nasz” cis, o którym wspomniano w poprzednim opowiadaniu.
Jedyna większa i swobodna przestrzeń jaka występuje w parku, a którą jest podjazd przed willą, wraz z dębem, cisem i budynkiem willi prezentuje interesującą kompozycję krajobrazową. Warto spróbować zrobić własną, prywatną „sesję zdjęciową” odkryć i zanotować na zdjęciach ukryte zazwyczaj podczas pobieżnej obserwacji, powiązania kompozycyjne i widokowe. Każdy odnajdzie coś innego…
opracowała Bogna Lipińska