Zapraszamy serdecznie na warsztaty redaktorskie z Piotrem Brysaczem „Sztuka wywiadu, czyli co poeta miał na myśli, co powiedział, a co miał powiedzieć”.
29.02.2020 r., (sobota), tymczasowa siedziba Art Inkubatora – Sopot ul. Sobieskiego 26/4.
Zapisy i płatność pod linkiem: https://evenea.pl/event/pracazeslowem2/
Nie ma nic prostszego niż rozmowa. Dzwonisz, umawiasz się, spotykacie się, rozmawiacie. Tak? Na pewno? Umów się więc z korespondentem wojennym, spójrz mu w oczy i zapytaj: która ze śmierci, jakiej był świadkiem, pozostawiła w nim niezatarty ślad… A potem puknij się w głowę i zapytaj sam siebie: po co ja go o to pytałem? Przecież nie da się wartościować śmierci… A może właśnie o to należało go zapytać: czy da się wartościować śmierć? Czy śmierć dziecka jest więcej „warta” niż śmierć starca? Tak? Czy to jest to pytanie? Nie wiesz? To po co tu przyszedłeś? Po co kradniesz komuś czas?
Dziennikarze specjalizujący się w wywiadach to złodzieje czasu: kradną go rozmówcom. Jak być dobrym w tym fachu? Jakie sztuczki stosować i techniki, by móc rozmówcy spojrzeć w oczy i by nie narażać go na stratę czasu? I by samemu z tej rozmowy wyjść z poczuciem, że się wie, że dowiedziałeś się tego, czego chciałeś się dowiedzieć, a nie tego, co rozmówca chciał powiedzieć? Mętne i pokrętne? Tak jak sztuka wywiadu… Zapraszam…
Piotr Brysacz – absolwent polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, dziennikarz, wydawca. Autor książek Patrząc na Wschód. Przestrzeń, człowiek, mistycyzm (pierwsze wydanie 2013), Podlaskie. Najpiękniejsze miejsca. Wędrówki Wiktora Wołkowa (wspólnie z Andrzejem Kalinowskim, 2014), Ani żadnej wyspy. Rozmowy o Rosji i Ukrainie (wspólnie z Jędrzejem Morawieckim, 2016) oraz Czyżyk na drogę. Rozmowy o przyrodzie (2018). Finalista Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej za najlepszy wywiad prasowy (2014). Założyciel wydawnictwa Paśny Buriat. Dyrektor artystyczny festiwalu literackiego Patrząc na Wschód, organizowanego w Budzie Ruskiej nad Czarną Hańczą. Mieszka w Kielcach, z których – gdy tylko nadarza się sposobność – wymyka się rowerem po cichu, by patrzeć z coraz większą miłością na Góry Świętokrzyskie.
Patronat nad cyklem „Praca ze słowem i dźwiękiem”, w ramach którego odbędą się warsztaty, objęło Stowarzyszenie Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot.